На всеки човек му се е случвало да получи внезапно мускулно схващане. Тази болка често е много силна и може да ни накара да преустановим всякаква физическа дейност. В тази статия ще се запознаем с причините за получаване на крампи и какви са начините да ги избегнем.
Мускулните крампи представляват внезапно неконтролирано свиване на мускулите в долната част на тялото, най-често в областта на краката или стъпалата.Сред тях коляното, прасците, глезените, тазобедрената става и квадрицепсите.
Схващанията на краката обикновено траят няколко секунди, но в някои случаи, могат да продължат и по-дълго (до 15 минути) и болката се усеща, като свиване на мускула.
Най-честите симптоми при крампи:
- Свиване или усукване на мускулите
- Усещане, че мускулът трепери
- Внезапна остра болка предимно в прасеца
- Невъзможност да се повлияе физически върху схванатото място
- Симптоми за увреждане на мускулите е тъмната урина
- Усещане за пълзяща болка от мястото на схващането по протежение на засегнатия мускул
Схващанията на прасеца могат да възникнат поради различни причини, като - носене на неудобни обувки, внезапно напрегнато движение или липса на определени хранителни вещества. Тук е важно да се отбележи, че постоянната болка на прасеца, придружена от зачервяване и подпухване е знак за тромбоза и се нуждае от спешна медицинска помощ.
При някои, болки в прасеца се появяват предимно през нощта. Схващанията на краката обикновено траят няколко секунди, но в някои случаи, могат да продължат и по-дълго (до 15 минути) и болката се усеща, като свиване на мускула и болезненост.
Причини за появата на крампи:
- Изпълнение на тежки упражнения, за които тялото още няма капацитет, както и правилното им изпълнение
- Липса на магнезий в тялото
- Дехидратация
- Генетична предразположеност
- Прием на определени лекарства и кортикостероиди
- Бременност
- Мускулна умора от физическо натоварване
- Наднормено тегло
Въпросът е как да се справим с крампите, които сме получили у дома или по време на тренировка?
- Разтягане на мускула с лек стречинг
- Масажиране на схванатия мускул, като се използват бавни и силни движения по протежението на засегнатия мускул. Така той ще се захрани с кръв и ще разсее болката
- Локално затопляне - когато се насочи гореща струя вода или горещ въздух към схванатия мускул
- Локално охлаждане - голямо количество лед се изсипва в голяма кърпа и се налага върху засегнатия мускул, като по този начин се тушира болката.
- Движението - с ходене и едновременно с това се изпъват ходилата и краката
Независимо, че не можем винаги да контролираме тялото си и да му влияем изцяло на физическото му състояние, можем поне да намалим появата на крампите, като се вземат превантивни мерки. Например:
- Добра хидратация - добрата хидратация ще помогне да се избегнат мускулни схващания. Когато имаме усещане за жажда, означава че организма ни е дехидратиран.
- Стречинг преди и след тренировка - Това разтягане ще помогне на мускулите да се захранят с кръв, преди упражненията и ще се избегнат травми и схващания.
- Прием на калций, калий и магнезий - Приема на тези важни микронутриенти е едно от основните неща, от които се нуждае всеки, за да избегне крампи. Храни като броколи, смокини, бамя и зелените листни зеленчуци са чудесен източник на тези хранителни елементи.
- Хранителни добавки - Ако не съумявате да набавите нужното количество минерали чрез храна и получавате мускулни схващания, може да започнете да приемате допълнително хранителни добавки.
Ако страдате от повтарящи се крампи, въпреки че приемате адекватни количества магнезий, се препоръчва да се консултирате с лекар, предава Нова тв. Симптомите може да не са ограничени до крампите на прасеца, а да има някакви сериозни заболявания.
Мускулните схващания не са особено от най-приятните усещания и могат да засегнат, както трениращите, така и тези, които не са спортни натури. Следенето за добра хидратация и балансираното хранене, организма ще си набавя всички нужни хранителни стойности.
Още от категорията
Ендокринолог: Има пандемия от захарен диабет, около 540 млн. души по света са диагностицирани