Най-известният българин в Япония - Котоошу, който вече се налага като ояката Наруто и развива собствена школа по сумо “Наруто бея” в Токио, е свалил 1/3 от теглото си. 202-сантиметровият исполин, който по време на спортната си кариера бе над 150 кг, сега изглежда неузнаваем, особено в строг делови костюм.
“Не знам колко точно е свалил, но няма никаква диета. Намалил си е яденето, защото вече не му е нужна маса, въпреки че излиза в демонстративни турнири Движи се много, на ден изминава по 5 км пеша. Тренира, за да поддържа форма, и се чувства много добре”, обяснява майка му Цеца Махлянова пред 24 часа.
Калоян не консумира хляб, сладко и мазни храни. Режима е запазил още от школата по сумо. Не му остава време да върти баници и мусака - любимите му храни от мамината кухня, които си бъркаше успешно и в Токио, когато му се прияде. Заради таланта му в кухнята мама Цеца казва, че ако не бил станал спортист, щял да е успешен готвач. Докато бе в професионалното сумо до 2014 г. обаче, първият европеец, достигнал степен одзеки, поглъщаше по 15 кг месо на вечеря
“В токийските ресторанти си поръчвам две плата с пикантни езици, две - с ребърца, две - с говеждо филе, две - с мариновани чревца, едно със суров дроб, супа от опашки, огромна купа ориз”, разказваше Калоян при редките си завръщания у нас. Баща му Стефан пък, който е добре запознат с порядките в школата “Садогатаке”, допълва, че там непрекъснато къкрел казан с чанко набе - супа с няколко вида месо.
“Това нещо постоянно ври, плюс ориз в огромни количества и други меса. Два пъти се хранеха обилно - на обяд и за вечеря, но сутрин преди тренировка - никога”, разяснява таткото. Исполинът от Джулюница от дете е хапвал повече. Още от яслите дояждал храната на батко си Нелко, с когото били заедно. Разликата им е година и половина, но изглеждали като близнаци. През ваканциите в Джулюница Калоян хранел с пържени картофи комшийските деца.
Майсторял даже торти - по две. Едната изяждали, а другата била изненада за мама, когато се върне от работа. На 9 години бъдещият одзеки започва да тренира свободна борба. Печели републиканска титла и европейско сребро в категория до 100 кг. Със сумо се захваща през 2002-а като студент в НСА. Скоро е забелязан от японски мениджъри, които го канят в Страната на изгряващото слънце. Стефан си спомня, че и докато жънел успехи в борбата, Калоян не е спазвал диети. "Трудно му стана, когато ФИЛА ограничи тежката категория до 120 кг. Тогава му се налагаше да погладува някой ден, но млад организъм, хапчета за отслабване никога не е вземал Не му се налага и сега на 35 г. Просто е по-внимателен каква храна консумира”, обяснява Махлянов-старши. За перфектната форма на настоящия ояката Наруто важно значение има и натовареното ежедневие, казват родителите. Калоян строи нова сграда за школата си по сумо в Токио.
Купил 4-етажна постройка, която е съборил тухла по тухла заради строги норми за запрашеността в японския мегаполис. На нейно място вдига школата си, която предстои да открие през юни догодина. Сега тренировките са в помещения под наем. “Има млади момчета, тренира ги интензивно, през ноември бяха на турнир във Фукуока. През януари ще има отново турнир”, обяснява Цеца. За коледните и новогодишните празници тя вече е изпратила колети с дрешки и традиционни лакомства за внуците в Япония и в Канада, където е по-големият брат на Калоян.
“Подраних с подаръците, но добре, че го направих. Колетът до Япония пристигна за една седмица, но до Канада пътува 33 дни. Не знам къде е ходил, но вече го бях отписала. Кашонът подгизнал, но все пак дошъл”, обяснява мама Цеца рисковете да сложи домашни лакомства от градината в Джулюница. Тази година семейството няма да е заедно за светлите празници. Родителите обаче се готвят да пътуват до Япония за откриването на новата сграда на “Наруто бея”. “
Може би Калоян ще си дойде пред лятото в България, защото е поканен за тържествата по повод 110 години от установяването на българо-японските отношения”, допълва Цеца. Само преди дни родителите на Котоошу са били почетни гости в японското посолство в София на прием за рождения ден на императора. “Всяка година ни канят, звучат японският и българският химн, има приветствия. Големите тържества обаче ще са през 2019 г. и се надяват той да присъства”, каза Цеца Махлянова.
Още от категорията
Без случаи на човешки метапневмовирус в Пловдив, РЗИ следи как се разпространява грипът