От първи юни изцяло ще използваме електронни рецепти, както и отпускането на лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от Националната здравноосигурителна каса, ще се извършва само по този начин. Те ще се валидизират чрез електронен подпис на лекаря и ще се пращат по „облак“ до фармацевтите.
Преди да изпратим в миналото хартиената рецепта се питаме - какво ще стане, ако има смущения в новата система, подобно на тези за записване на часове за ваксини? Ще се правят ли компромиси с определени лекарства и групи хора?
„Още преди първи юни ще бъдат отстранени всички неясноти. Мисля, че ще бъдем готови. Не мисля, че ще има кой знае какви катаклизми“, заяви Николай Костов – председател на асоциацията на аптеките в България.
„Наистина няма "План Б", ако системата се срине. Когато няма интернет рецептата се запазва в облак, който достига до фармацевта , когато интернета дойде. Няма да се приема хартия, няма да се приема разговор по телефона между лекари и фармацевти“, категоричен бе Николай Костов.
Няма изключение в наредбата, дори и да става дума за животоспасяващо лекарство, поясни още той в ефира на Нова. Незрящи и трудноподвижни трябва да правят същото, което е валидно за хората без увреждания.
„Всички хартиени рецепти за хронични заболявания например, издадени преди крайния срок и с продължителност от няколко месеца, ще се изпълняват до края на валидността им“, поясни Костов.
Още от категорията
Вирус с висока температура и кашлица мъчи пловдивчани, особено опасен е за бебетата