Колагенът е едно от веществата в организма, на които дължим много – от начина, по който изглежда кожата ни до възможността да се движим безболезнено. Той отговаря и за още много функции в организма, които ще засегнем днес – наред с богати на колаген храни, от които можем да си набавим най-много от него.
Ето и храните, които доставят колаген на организма ни.
Костен бульон
Костният бульон се приготвя чрез бавно варене на животински кости.
Освен колаген в него има редица важни минерали като калций, магнезий, фосфор, силиций, сяра, глюкозамин, хондроитин, аминокиселини и много други хранителни вещества.
Имайте предвид обаче, че полезността на костния бульон зависи от качеството на продуктите, които сте използвали.
Най-полезният бульон е домашно приготвеният, в който са добавени костите, кожата и хрущялите на свободно отглеждани животни и птици, както и риба от див улов.
Костният бульон от птици например осигурява голямо количество колаген тип II, а бульонът, приготвен от едър рогат добитък и риба е богат на колаген тип I и тип III.
Желатин
Желатинът е друг източник на колаген, който много хора добавят към смутита, ястия, десерти или топли напитки.
Той представлява прост белтък, който се получава при хидролизата на колагена от животински кости или хрущяли, варени във вода.
Желатинът е 98-99% протеин. Той обаче е непълен протеин, защото не съдържа всички незаменими аминокиселини. При него липсва есенциалната аминокиселина триптофан.
Но това не е проблем, защото е малко вероятно да ядете желатин като единствен източник на протеин.
Яйца
Яйцата – по-специално белтъците – съдържат глицин и пролин, които са основните аминокиселини, които изграждат колагена. От друга страна жълтъците са богати на витамин D и здравословни мазнини, които помагат за поддържането на здравето на кожата, костите и мускулите. Независимо дали предпочитате яйцата си рохко сварени или бъркани, те са идеалният богат на протеини начин да започнете деня си.
Риба и миди
Рибите и мидите имат съответно кости и връзки, направени от колаген. Кожата на рибата е един от най-добрите източникци на колагенови пептиди.
Някои хора твърдят, че морският колаген е един от най-лесно усвоимите.
Боб
Бобът е храна с високо съдържание на протеини. Той съдържа аминокиселините, необходими за синтеза на колаген. Освен това много видове боб са богати на мед – друго хранително вещество, необходимо за производството на колаген.
Зеленолистни зеленчуци
Спанакът, зелето и други зелени салати получават цвета си от хлорофила, известен със своите антиоксидантни свойства.
Някои проучвания показват, че консумацията на хлорофил увеличава количеството на прекурсора на колаген в кожата.
Освен това зеленолистните зеленчуци са богати на витамин А и С – хранителни вещества, които подпомагат производството на колаген в организма.
Цитруси
Портокалите, грейпфрутите, лимоните и другите цитруси имат способността да помагат на аминокиселините – лизин и пролин – да се превръщат в колаген.
Казано с други думи тези плодове са изключително богати на витамин С, а както вече беше споменато той играе важна роля за производството и усвояването на колагена [4].
Витамин С е един от най-добрите антиоксиданти. Известно е, че антиоксидантите имат за задача да неутрализират свободните радикали, които атакуват и разрушават колагена и еластина в кожата. Освен това, когато са завишени, свободните радикали увреждат здравата клетка, водят до изменение на ДНК структурата и причиняват сериозни заболявания.
Горски плодове
Друг богат източник на витамин С са горските плодове – боровинки, малини, къпини, ягоди.
Горските плодове са богати на антиоксиданти, които предпазват кожата от увреждане, като същевременно увеличават колагена в нея.
Домати
Добър източник на витамин С са доматите. Един средно голям домат може да осигури почти 30% от този важен витамин. Освен това този зеленчук/плод може да се похвали с големи количества ликопен (каротиноиден пигмент, който придава цвета на редица оцветени в червено плодове). Той е мощен антиоксидант, подпомагащ добрия вид на кожата [5].