Целулитът представлява джобчета с мастни клетки, които се образуват точно под повърхността на кожата. В тези мастни образувания се натрупва вода, която води до допълнително набръчкване на кожата. Целулитът е по-често срещан при жените, отколкото при мъжете. Това се дължи на факта, че кожата при жените е много по-тънка.
Няколко са факторите, които имат отношение към появата на целулит – пол, генетична предразположеност, хормонален дисбаланс, еластичност на кожата, начин на живот и особено храненето.
Ето няколко предложения за храни, които борят целулита:
Кориандър.
Това е една от храните, които или обичаш или не можеш да понасяш. Кориандърът има детоксикиращ ефект като подпомага премахването на тежките метали, които са склонни да се натрупват в мастните депа. Тежките метали пречат на нормалната работа на клетките и тъканите и на обмяната на веществата. Елиминирането им може да помогне да се отървете от излишните мазнини. Кориандърът е чудесна подправка за почти всяка храна.
Лимонов сок и лют червен пипер.
Смесете лимонов сок и лъжичка лют червен пипер и пийте този „коктейл“ три пъти дневно. Съчетано с разумен хранителен режим, след месец ще се радвате на по-гладка кожа, а и на по-добро здраве като цяло. Можете да правите масаж, втривайки резени лимон директно върху проблемните зони. За лимоните се твърди, че нанесени върху кожата я изчистват и ѝ придават свеж вид.
Боровинки, малини, къпини.
Едни от най-здравословните плодове, които можем да ядем. Изключително богати са на антиоксиданти и нутриенти. Антиоксидантните им свойства подпомагат премахването на токсините в организма, които се натрупват в мастните депа и формират целулита, пише Puls.bg
Зелен чай.
Ако сте в режим на отслабване и редуциране на целулита заменете сутрешната си чаша кафе с чаша зелен чай. За него се знае, че пречи на образуването на целулит, тъй като подпомага процеса на изгарянето на мазнини.
Авокадо.
Изключително ценна храна в една антицелулитна диета. Причината за това е, че авокадото съдържа есенциални мастни киселини – омега-3 и омега-6. За тях се твърди, че са градивните блокове на здравата кожа. Нашето тяло не може да синтезира есенциалните мазнини, което налага да си ги набавяме чрез храната.
Есенциалните мастни киселини са полиненаситени, те подпомагат кожата да синтезира естествени мазнини, които я подържат хидратирана, млада и еластична. Точно такава трябва да бъде кожата без целулит. Не забравяйте, че зехтинът и рибата също са източник на омега-3 и омега-6 мастни киселини.
Хумус.
Това е нисковъглехидратна храна, която не повишава нивата на кръвната захар. Той също е богат на протеини и фибри. Хумусът не съдържа компонент, които директно бори целулита, но като нисковъглехидратна храна той не увеличава освобождаването на инсулин в тялото. Инсулинът е хормон, който стимулира трупането на мазнини.
Шафран.
Тази подправка е типична за арабската кухня. Известна е с противовъзпалителните си свойства. Същите активни вещества в шафрана потискат трупането на мастни клетки. Твърди се, че ежедневната консумация на шафран трайно потиска апетита и засилва обмяната на вещества както и циркулацията на кръвта.
Засилената циркулация намалява целулита, повишавайки локално мускулния тонус. По този начин кожата се изглажда. Ако се чудите как да включите шафрана в диетата си, можете да го използвате като подправка за ориз или да поръсите резенчета авокадо за супер здравословна закуска. Спокойно можете да включите шафрана в дресинга за салатата.
Още от категорията
Без случаи на човешки метапневмовирус в Пловдив, РЗИ следи как се разпространява грипът