812 са разкритите в момента COVID легла в лечебните заведения в Пловдивска област. 262 от тях, или 32%, са свободни и не е нужно разкриването на допълнителни. Интензивните легла са общо 95, разпределени в 13 лечебни заведения. От тях 28 са свободни. Тези данни бяха съобщени вчера по време на заседанието на Областния кризисен щаб, където се взе решение на този етап да не се въвеждат допълнителни мерки за спиране разпространението на COVID-19 в областта.

Оказа се обаче, че въпреки наличните свободни места, лечебните заведения се задъхват от пациенти, постъпващи в интензивните сектори. Към вчерашна дата в УМБАЛ „Свети Георги” бе налично само 1 свободно легло в интензивния сектор. Това заяви директорът на лечебното заведение проф. Карен Джамбазов.

„За съжаление, броят на пациентите в млада възраст се увеличава значително. Имаме и деца в детска клиника. 4 интензивни легла са разкрити през последните дни, за радост не са заети. Имаме към момента две деца в интензивен сектор. Повечето пациенти идват при нас вече с по-тежки симптоми. Не виждам друг вариант за справяне с епидемията освен чрез ваксинация”, каза проф. Джамбазов.

TrafficNews провери как са разпределени COVID леглата в лечебните заведения в областта. Както и в предишните вълни, най-големият товар понасят университетските болници,  които имат и интензивни сектори. По данни на Националната здравноосигурителна каса към 10 октомври в УМБАЛ „Свети Георги” са разкрити 224 легла, от които 154 са заети. 60 са COVID леглата в УМБАЛ „Пловдив”, от които заети са 46.

48 пациенти може да приеме УМБАЛ „Пълмед”. В началото на седмицата там е имало 31 лежащоболни с коронавирус. В УМБАЛ „Каспела” от 46 легла е имало 6 свободни, а в МБАЛ „Иван Рилски” от 47 легла – само 1 свободно.

Двете общински болници МБАЛ „Св. Мина” и МБАЛ „Св. Пантелеймон”  имат капацитет от общо 69 пациенти и 12 свободни легла.

COVID болни приемат и лечебните заведения в Асеновград, Карлово, Първомай и Раковски.

Ето всички налични лигла в Пловдивска област: