Кашлицата след боледуване, наричана още постинфекциозна кашлица, се проявява след инфекции на горните дихателни пътища. Обикновено тя се наблюдава в рамките на 3-8 седмици след възстановяването и облекчаването на другите оплаквания. Въпреки това, в някои случаи продължителността може да е по-дълга - дори месеци, както е в случая на инфекцията със SARS-CoV-2. Не е разработено специфично лечение срещу този вид кашлица. Тя се наблюдава дори и след пълно възстановяване след вирусни инфекции.
Проучване, проведено през 2017 г., е позволило да се доуточни наименованието. Кашлицата след настинка или вирусна инфекция, наричана още постинфекциозна кашлица, обикновено трае няколко дни след пълно възстановяване. В някои случаи може да продължи и повече, в зависимост от индивидуалните оплаквания и способности на организма да се справи.
Освен настинката, други състояния също могат да водят до постинфекциозна кашлица. Такива са:
- Бронхит;
- Грип;
- Круп;
- Вирусни пневмонии;
- Фарингит;
- Бронхиолит;
- COVID-19;
- Понякога постинфекциозна кашлица може да се наблюдава и след бактериални инфекции.
Счита се, че тази кашлица се дължи на повишена чувствителност на рецепторите за кашлица в организва или временна хиперчувствителност на бронхите. Това може да бъде свързано с увреждания и нарушения във функциите на клетките, които изграждат дихателните пътища. Тези изменения се дължат на инфекциозния процес. Прекомерното производство на мукус също допринася за влошаване на постинфекциозната кашлица. Скорошно проучване е показало, че този вид кашлица, след инфекция със SARS-CoV-2, е била свързана със засягане на нервните окончания поради възпаление на нервите, което се дължи на възпалителния отговор, характерен за състоянието. Това води до повишена чувствителност на рецепторите за кашлица.
Астма
Астмата е свързана с оток и повишена чувствителност на дихателните пътища. Настинките при пациентите с астма водят до повишено възпаление в респираторния тракт, което може да доведе до влошаване на симптомите и състоянието.
Гастро-езофагеален рефлукс
При това състояние се наблюдава обратно връщане на стомашни киселини през хранопровода, които достигат до гърлото. Киселините предизвикват възпаление и дразнене на гласните връзки, което често води до кашлица.
Обструктивна сънна апнея
Това състояние може да доведе до хронична кашлица. При него се наблюдава:
- Възпаление на дихателните пътища;
- Гастро-езофагеален рефлукс;
- Повишена чувствителност към кашличния рефлекс;
Симптомите на обструктивната сънна апнея включват:
- Хъркане;
- Умора и отдапдналост през деня;
- Прекъсвания на фазите на съня през определени интервали поради временно преустановяване на дишането, това нарушава снабдяването на тъканите с кислород;
- Раздразнителност;
- Затруднения в концентрацията;
- Главоболие;
- Сухота в устата.
Източник: Puls.bg
Още от категорията
По-дълбокият сън подобрява паметта