Почти всеки човек, който има проблеми със зрението, поне веднъж се е замислял за употребата на контактни лещи. Да се погледнеш в огледалото без очила и да се радваш на добро зрение във всяка ситуация е достатъчен мотив, за да опиташ.
Кои са новите тенденции при контактните лещи, подходящи ли са за всеки човек и какви са предимствата, и рисковете при носенето им – на тези и други въпроси потърсихме отговор от д-р Милена Гъдева от Очна болница „Луксор“.
- Д-р Гъдева, какво трябва да знаем за коригирането на зрението с контактни лещи и какви са предимствата при тях?
Доброто зрение осигурява здраве, комфорт, нормално професионално и личностно развитие. Контактните лещи са един от достъпните методи за корекция на зрението. Те намират все по-широко приложение в ежедневната ни практика за корекция на късогледство, далекогледство и астигматизъм, като едновременно с това имат редица козметични и терапевтични предимства. При правилна употреба, добра хигиена и системен лекарски контрол, рисковете от увреждания са сведени до минимум.
Предимства на контактните лещи пред очилата са по-доброто периферно зрение, възможност за пълно коригиране на диоптрите и добра поносимост при хора с над три диоптъра разлика между двете очи, при състояния като кератоконус, след травматични увреждания. Не на последно място осигуряват желаният естетичен вид, премахват ограниченията при избор на професия и са комфортни при спортуване.
- Какви са видовете контактни лещи и как да изберем?
Основните видове контактни лещи са меки, твърди и хибридни.
Меките контактни лещи са най-често прилагани. Според материала, от който са изработени, биват хидрогелни и силикон-хидрогелни. В последните години се работи върху възможностите за съчетаване на предимствата на двата вида материал, с цел постигане на добър комфорт и висока кислородна преносимост на лещата до окото. Това осигурява по-малко негативни ефекти при ползването им.
Според срока най-предпочитани са тримесечните и едномесечни лещи. Те предлагат добро качество на достъпна цена. Най-добри, обаче са еднодневните контактни лещи, които имат по-лесно обслужване, запазват качествата си за целия период на носене и риска от инфекции при тях е минимален. Те са добър избор при почивка на море, при пътуване или при спортуване.
Твърдите или ригидни контактни лещи намират приложение при пациенти с роговични заболявания като кератоконус, след травма или хирургична намеса върху роговицата.
Хибридните контактни лещи имат твърда централна зона, заобиколена от периферия от хидрогел или силикон-хидрогел. Те намират приложение при същите състояния като твърдите контактни лещи, но осигуряват по-добър комфорт и яснота.
- Как трябва да постъпи човек, ако желае да носи контактни лещи?
Първо се извършва стандартен преглед за определяне на оптичната корекция с очила. След като пациента се адаптира към конкретния диоптър, се пристъпва към напасване с контактни лещи. Независимо, че желае да носи лещи, пациента задължително трябва да има адекватни очила. Разбира се има случаи, при които директно се напасват лещи, но това е по преценка на офталмолога. След това се подбира подходящ вид лещи и се поставят на място в лекарския кабинет. При нас провеждаме обучение как да се поставят и отстраняват от очите и какви са основните правила при ползването им.
Контактните лещи трябва да се ползват отговорно, за да се избегнат усложнения. Най-важното при употребата им е добрата хигиена и редовния лекарски контрол. Преди всяко поставяне или сваляне на лещите измивайте ръцете си със сапун и подсушавайте с еднократна хартиена салфетка. Почиствайте лещите от протеиновите налепи и винаги поставяйте в чист разтвор. Подменяйте контейнера за съхранение поне веднъж месечно. Сваляйте лещите ежедневно през първата година, за да се прецени индивидуалната поносимист към намаления приток на кислород. Правете редовни контролни прегледи, според препоръката на вашия лекар и се обръщайте към него при всеки проблем. Не предприемайте самолечение.
- Какви проблеми могат да възникнат при носенето на лещи и има ли начин да ги избегнем?
Един от най-често срещаните проблеми е сухият синдром. Около 30% от пациентите с контактни лещи имат оплаквания от сухота. Лещата абсорбира част от слъзния филм на окото, вредните фактори на околната среда /замърсен или сух въздух, интензивна светлина, декоративната козметика, работа пред монитор/, хормоналните промени при заболявания или бременност, водят до оплаквания от дразнене и зачервяване на очите. Това може да откаже пациента от носенето на лещи или по-лошо да доведе до трайни увреждания на очите. Може да се избегне с редовното накапване на подходящи изкуствени сълзи, както по време на носене на лещите, така и след свалянето им.
Механичното дразнене от лещата може да предизвика папиларен конюнктивит, повърхностни ранички или разрастване на нови кръвоносни съдове. По-високото съдържание на липиди в слъзния филм създава предпоставка за образуване на отлагания върху лещата. Те създават среда за развитие на микроорганизми, могат да активират алергични реакции и да влошат качеството на зрение. Клинични състояния като блефарит /възпаление на клепачите/, аномалии в положението или непълно затваряне на клепачите, хронични конюнктивити, могат да се влошат при употреба на контактни лещи. Всичко това трябва да се съобрази при ползването им.
Голям риск носят възпалителните заболявания на очите при ползване на контактни лещи. Най-опасни са бактериалните, гъбичните и акантамоебните възпаления. Те се срещат по-често при тези пациенти и са свързани основно с лошата хигиена и липсата на основни познания при ползването им. Изискват продължително лечение и могат да доведат до сериозно увреждане на зрението. Рисковете могат да бъдат избегнати с поддържане на добро сътрудничество с офталмолога и адекватна лична отговорност при ползването на контактни лещи.
- Има два много разпространени мита по отношение на лещите, а именно този за спането с тях и този, че при продължителна употреба може да се окаже, че лазерна корекция на зрението става невъзможна.
Това, за което говорите, е т. нар. удължен режим на носене. Той не е подходящ при всички пациенти и крие своите рискове. Аз не го препоръчвам, особено през първата година на носене. След това, при добре изградени навици и липса на странични ефекти от лещите, можем да позволим инцидентно преспиване с тях. Подхода при всеки човек трябва да е индивидуален.
Пациентите, които носят контактни лещи, подлежат на лазерна корекция. Прави се малко по-продължителна почивка от лещите, за да се възстанови роговицата и след това се преминава към подготовка за самата лазерна корекция. Носенето на лещи не създава ограничения за това.
- За какви други цели могат да се използват контактните лещи?
Контактните лещи имат и редица терапевтични приложения. При повърхностни наранявания на роговицата намаляват болката и ускоряват възстановителния процес. При неправитен астигматизъм след травма или оперативна намеса са по-добрия метод на корекция. При деца с оперативно отстранена собствена леща или невъзможност за пълна корекция с очила. При вродени или придобити дефекти на ириса, албинизъм, може да се постигне добър естетичен ефект с козметични контактни лещи.
Най-новите разработки в областта са свързани с така наречените „умни“ контактни лещи. Това са високотехнологични лещи, които ще позволява на хората с диабет да измерват непрекъснато и лесно нивата на кръвната си захар и ще могат да получават информация чрез приложение на смартфона си. Друг тип лещи ще бъдат с вграден медикамент за лечение на глаукома, който ще се освобождава дозирано и ще контролира индивидуално вътреочното налягане. Тези нови технологии ще разширят спектъра на приложение на контактните лещи.