Сиренето е един от най-купуваните и консумирани продукти у нас и измамни практики не липсват. Това доказва и лабораторен тест на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ).
Преди седмица БАБХ тества пазара и взе 8 различни марки с етикет „сирене“ за лабораторно изследване. Продуктите бяха избрани в широк формат и в присъствието на неправителствени организации. Единият от търговците демонстративно затвори обекта си и отказа проверка.
Акцията се проведе на територията на Женския пазар в столицата, предаде БТВ. В хода на проверката не беше открито домашно сирене без доказан произход.
В акредитирана лаборатория на Агенцията по безопасност на храните продуктите бяха подробно изследвани.
След редица сложни тестове 3 от пробите дават сериозни отклонения. В две от тях има над 70 % вода. В един от продуктите мазнината е 1 % процент при стандарт 15%. В друг продукт този показател клони към нулата.
В трета проба измамата е още по-голяма. В сиренето са открити 80% немлечни мазнини, което означава, че продуктът не може да носи етикета „сирене“.
От общо 8 три проби са проблемни. За фирмите нарушителки ще има санкции, които обаче са по-скоро символични, отколкото респектиращи.
При първо нарушение глобите са от 2000 до 4000 лева, при повторно – 4000 лв., при следващо нарушение можем да се спре предприятието.
Асоциацията „Активни потребители“ ще публикува на сайта си резултатите от проверката с марките на производителите, когато получи протоколите от БАБХ.
Още от категорията
Кой са най-богатите на колаген храни?