Храненето трябва да е съобразено със сезона. Когато е студено, тялото ни се нуждае от повече енергия, затова и храната, която ядем – супи, топли ястия и други сравнително тежки ястия, е богата на калории. През лятото, когато термометърът скочи до 30 градуса и нагоре, потребностите на организма се променят. Има определени продукти, които не само ще ви помогне да освежите, но и ще помогнат на организма да функционира по-добре и да се прочисти от вредни вещества.
Краставици
Пресните краставици, особено ако са току що набрани, са най-добрата храна през лятото. Известно е, че те се състоят от 90% вода, но все пак са богати на калций, витамин С и минерални соли. Яжте ги най-добре без сол, която спомага за задържането на течности в организма, а оттам и за отоци. Слагайте краставиците в салата или ги хапвайте просто така колкото искате.
Киви
Този зелен плод е не само много богат на витамин С, но като по чудо се предотврати обезводняване поради високото съдържание на калций. И през лятото, че е точно това, което ви трябва. Добавете го в сладки плодови салати или ядат за закуска с овесена каша.
Малини
Плодовете на малината съдържат ябълкова, винена, капронова, салицилова и мравчена киселина, освен това фруктоза, глюкоза, дъбилни вещества, пектин, калиеви соли, мед, цианинхлорид, ацетоин, бензалдехид, витамин С, каротин и ефирно масло. Пресните малини не само утоляват жаждата, но и подобряват храносмилането. Малината може да понижи температурата при простуда и спомага за извеждането на токсините от организма. Благодарение на високото си съдържание на мед помага да се борим с лошото настроение.
Свежи подправки и зелени листни зеленчуци
Зелените подправки са друг уникален продукт от лятната градина. Добавяйте ги към летните салати. Импровизирайте с копър, магданоз, лук, спанак или маруля. Спанакът например е отличен източник на фолиева киселина, необходим за растежа на червените кръвни телца.
Диня
Динята е рекордьор сред продуктите, които утоляват жаждата и засищат организма. Съдържа 90% водаи има малко калории. Затова без притеснения можете да ядете диня в неограничени количества, без да се притеснявате за фигурата. Съдържа много фибри, пектин, хемицелулоза, витамини В1, В2, С, РР, фолиева киселина, провитамин А, каротин, манган, никел, желязо, магнезий и калий, 5-11% лесно усвояеми захари, както и малко аскорбинова киселина, каротин, не много тиамин, рибофлавин и никотинова киселина.
Чушки
Чушките съдържат витамини C, B1, B2, B9, P, PP и каротин. По нива на витамин C те надминават лимоните и касиса. Поради високото съдържание на минерални соли, калий и калций, магнезий, натрий, фосфор, флуор, желязо, хлор, цинк, манган, мед, йод, хром, сяра и кобалт, чушките са много полезни при анемия, понижен имунитет, начални стадии на оплешивяване и остеопороза. Този зеленчук стимулира секрецията на стомашния сок. Можете да ядете от него в големи количества, без да се страхувате за стомаха си. Също утолява жаждата.
Касис
Касисът се смята за източник на полезни вещества и витамини. Неговите плодове съдържат витамините С, В1, В2, В6, В9, D, Е, К, Р, А, пектин, каротеноиди, захари, органични и фосфорна киселини, танини, етерично масло, витамин К, фосфорни соли, калий и желязо. Касисът се използват като тоник, вазодилататор (отпуска съдовете), подобрява обмяната на веществата, за пречистване на кръвта, за подпомагане на образуването на кръвни телца. Действа противовъзпалително, подобрява апетита. Има диуретичен ефект, стимулира изпотяването. Касисът е един от най-добрите плодове за жегата.
Тиквички
Тиквичките се усвояват прекрасно от организма ни. Те съдържат витамини С, А и важни минерали, калий, калций, желязо и магнезий. Тиквичките помагат да се отървем от вредните вещества и токсините. Те създават усещане за ситост, въпреки че са лека храна. Разнообразието на рецепти с този обикновен зеленчук е огромно. При това ще се нахраните пълноценно, без да се охарчите много. Тиквички може да се слагат в гювеч, към картофеното пюре, да се задушават, пържат или пекат. Всички ястия са винаги вкусни и здравословни.
Аспержи
Аспержите са богати на въглехидрати, каротин, калиеви соли, лизин, аминокиселини, фосфор, тиамин, калциеви, рибофлавин, аспарагин, кумарин, сапонини и витамините В1, В2, С, PP. Те съдържат много вода и се смятат за перфектния за пречистване на организма зеленчук. Аспержите могат да се ядат като варена гарнитура, да се слагат в супи, салати, гювечета и да се консервират.
Ето един общ съвет: В горещото време се опитайте да ядете малки порции през 3-4 часа. Този начин на хранене подобрява храносмилането и пречи за натрупването на тегло. Избягвайте да ядете вечер месо и мазни храни. Организмът няма достатъчно време за храносмилане и в стомаха през нощта остава неприятно усещане на тежест. По-добре вечер да сервирате голяма порция зеленчукова салата, обилно полята с лимонов сок. Лесно е да се следва още един ценен съвет – пийте много вода. Можете да добавите резен лайм или лимон.
Източник: kitchenmag.ru