Магнезият има огромно значение за здравето. Той поддържа функциите на клетките, помага за регулирането на калция, калия и натрия. Освен това магнезият е важен за дейността на мозъка и нервната система, костите, нормалната функция на сърцето. Недостигът на магнезий е все по-често срещано явление, но не е нужна лекарска експертиза, за да разберете, че имате нужда от него.
Един от основните показатели при магнезиев дефицит е умората, която повечето хора се опитват да преборят с висока консумация на кафе, кола и чай. За съжаление тези възбуждащи напитки повишават нервно-мускулната възбудимост и задълбочават умората. Изследвания сочат, че от 300 до 1000 mg магнезий са достатъчни за намаляването на хроничната умора.
Сред признаците са и крампи в долните крайници. Те се получават, когато мускулът се стегне сам, след което известно време не може да се отпусне. Тъй като магнезият участва в нервно-мускулните сигнали, се счита, че той е една от главните причини за схващанията.
Магнезиевият дефицит често води до нарушения на съня, безпокойство и хиперактивност. Магнезият е от жизнено важно значение за функционирането на гама-аминобутирова киселина. Тя действа като успокояващ невротрансмитер в централната нервна система. Киселината спомага за пренасянето на нервните импулси в организма и влияе на начина, по който реагираме на стреса, контролирайки нивата на възбудимост и напрежение. Затова е добре да се приема магнезий преди лягане.
Дефицитът на магнезий увеличава риска от развитие на костни проблеми. Това може да доведе до повишен риск от фрактури. Недостигът на магнезий може да намали нивото на калций в кръвта, а калцият е от съществено значение за поддържането на здрави кости.
Честото и голямо желание да се яде сладко също показва, че в организма липсва магнезий.
Сред източните на магнезий са ядките, семената, зърнените храни, бобът, зеленчуците и рибата.
Още от категорията
Кой са най-богатите на колаген храни?