Дигиталната зависимост вече не е предизвикателство само за тийнейджърите. Тя засяга деца още от 4-годишна възраст, предупреждава д-р Светлана Димитрова, доктор по медицинска психология, психотерапевт и експерт по зависимости с дългогодишен опит. В интервю за TrafficNews д-р Димитрова споделя тревожната тенденция: все по-малки деца развиват зависимости към електронни устройства и социални мрежи. По думите й, платформата ТикТок е особено опасна заради начина, по който алгоритмите ѝ активират центровете за удоволствие в мозъка.

„Т.нар. „екранни деца” не са тези, които гледат „Телетъбис”, а деца, които са на устройства, електронни игри, в мрежи. Мрежите, и специално ТикТок въздействат на мозъка така, че развиват зависимост. Има алгоритми, които пораждат тази зависимост. Най-тревожното е, че възрастта все повече пада. При тях фантазията е най-голямата сфера на познание, но точно тази зависимост ги завладява много бързо, защото там е интересно, динамично, с много цветове. Това въздейства на сетивата и мозъкът започва да отделя хормони на удоволствие – най-вече допамин. Когато им се отнеме устройството, изпадат в състояния, подобни на абстиненция", обяснява специалистът.   

Дигиталната зависимост обаче често е последвана от друга – вейпингът. Устройствата за изпаряване се превръщат в модерен аксесоар, но крият сериозни рискове.

"Веществата вътре са плашещи. Проучвания с колегите от токсикологията показват наличието на токсични субстанции, които родителите дори не подозират, че децата им вдишват", казва тя.

Според д-р Димитрова, липсата на информираност и социалният натиск често карат родителите да приемат тези зависимости като нещо нормално – "всички така правят". Но последиците могат да бъдат тежки. До 14-15 години вече има развита зависимост. Мозъчните центрове, засегнати в ранна възраст, могат да останат неразвити за цял живот.

Превенция вместо интервенция

Единственият ефективен начин да се предпазят децата, казва психотерапевтът, е ранната превенция. Това включва изграждане на здравословни навици, спазване на дневен режим, включване в социални и двигателни активности.

"Децата се развиват чрез движение. Затова е важно времето им да бъде ангажирано с дейности в реалния живот. Също така децата трябва да принадлежат към определена група извън семейството, защото на определена възраст семейството минава на заден план. Те имат нужда да се ориентират социално във външния свят. Групата трябва да е свързана със спорт, изкуства – музикален инструмент или други активности, които да ги привържат към здрава среда”, посочва тя.

Превенцията не само изгражда психично и физическо здраве, но и създава чувство на отговорност у децата. Терапевтът подчертава, че веднъж изградени, зависимостите трудно се лекуват и често се трансформират в други форми по-късно в живота.

Зависимостите не изчезват – те мутират

С напредването на възрастта дигиталната зависимост може да се превърне в други форми – хранителни разстройства, злоупотреба с вещества, пазаруване, токсични връзки и безразборен секс.

„Човешкият мозък е устроен така, че създава зависимости, разбирайте привързаности. Обикновено реакцията се измества в една или друга посока, защото страда самоконтролът”, обяснява специалистът.

И апелира родителите да вложат усилия в превенция, отколкото впоследствие в лекуване на травми. И децата, и възрастните се нуждаят от здрава среда и осъзнато присъствие в реалния живот.