Вероятността да разпространят вируси, е по-голяма за здравните работници, които използват дезинфектанти за ръцете си между двама пациенти, отколкото за тези, които отделят време да ги измият, съобщи Ройтерс.
Причината е, че мукусът от заразените пациенти променя способността на алкохола в дезинфектантите за ръце да достигне необходимата концентрация за дезактивиране на вируса на грипа.
Досега се смяташе, че обтриването на ръцете с дезинфектант и миенето им с антисептичен препарат са с еднаква ефикасност срещу вирусите на грипа. Учените от медицинския университет на Киото обаче установиха, че мукусът предпазва грипния вирус А, който е най-разпространеният, от дезактивиране с етанол, на каквато база са дезинфектантите за ръце. Това увеличава риска от неговото предаване.
Учените са достигнали до този извод с лабораторни тестове и компютърни симулации. Te са установили, че дезинфектантите на основата на етанол унищожават грипния вирус в солен разтвор за 30 секунди, в сух мукус - за 8 секунди, но във влажен мукус - за почти три минути.
Миенето на ръцете унищожава грипния вирус бързо и във влажен, и в сух мукус. То има и предимството на механичното премахване на органичния материал, който изтича направо в канализацията.
Още от категорията
Кой са най-богатите на колаген храни?