Трудно е да си представим, че целина или пилешко филе на пара влияян на теглото ни, както и от някои невидими химикали вътре в нас.
Хормоните са отговорни и дават команда на тялото, как да съхранява мазнини или как да се оттърве от тях.
имаме точни познания по много теми, особено, ако са свързани с това как да бъдем по-красиви и по-здрави.
Нашето тегло се повлиява от много фактори: липса на активност, наследственост, преяждане, стрес, но значителна роля играят хормоните, които са отговорни за метаболизма (обмяната на веществата). Хормоните решават дали да натрупват или да изгарят мазнините.
1. Инсулин
Клетките извличат енергия от глюкозата. След хранене, нивата на глюкозата се покачват, и панкреасът отделя инсулин.Той помага при доставянето на глюкозата в клетките. Образно казано, заедно с глюкозата, инсулина чука на вратата на клетката. Клетките чуват почукването и открито позволяват на глюкозата да влезе вътре. Инсулинът ни дава енергия, но също така събира и съхранява мазнини. Ако нивата на инсулин в тялото са високи, мазнините ще бъдат депозирани.
2. Кортизол
Кортизолът – хормон на стреса. Той се отделя от надбъбречните жлези, за да предотврати падането на кръвната захар. Ето защо стресът причинява желанието за ядене, особено за нещо сладко – така тялото натрупва сила, за да се изправи срещу трудните ситуации.
Кортизолът намалява скоростта на обмяната на веществата, за да пести енергия. Ако поддържате високи нива на кортизол, мазнините ще бъдат депозирани, пише cluborfei.com
3. Лептин
Лептинът – насища хормона отделян от мастните клетки и изпраща сигнал към мозъка – „ти си пълен”. Той контролира скоростта на метаболизма и решава какво да прави с мазнината – да я спаси или да изгори
4. Хормони на щитовидната жлеза
Хормоните на щитовидната жлеза (T3 и T4) се произвеждат от щитовидната жлеза и са активатори на липолизата. Те зависят от скоростта на метаболизма. Ако имате ниско ниво на хормони на щитовидната жлеза в организма, мазнините ще бъдат депозирани.
Какво да ядем и как да се упражняваме, за да отслабнем?
Храна
Изследвания са показали, че оптималната честота на захранването е все още 3 пъти на ден.
Строгата диета – това е стрес за организма. Ще отслабнете , но не за дълго. В резултат на това, дори след това да ви се яде по-малко, можете да увеличите теглото си и да постигнете йо-йо ефект.
По-добре отслабвайте бавно и поддържайте малък колориен дефицит (въз основа на вашата възраст, височина, тегло и начин на живот). Така ще убедите организма, че доставките на мазнини не е нужно. Яжте храним, които допринасят по-малко за развитието на инсулин. Това са продукти с малък гликемичен индекс.
Вместо бързи въглехидрати, яжте протеини и мазнини: те са добре наситени и ще ви помогнат да избегнете преяждането. Протеина е основния материал за изграждане на мускули и тялото изразходва повече калории, дори и в покой.
Упражнения
Когато тренирате, мускулите консумират доставката на глюкоза. Изследванията показват, че най-ефективни за подобряване инсулиновата чувствителност са упражнения с висока интензивност и интервал.
Оптимално време за тренировка – час – час и половина за умерени натоварвания. Достатъчни са 20 минути, в случаи на интервални тренировки с висока интензивност. След тренировка, тялото продължава да изразходва повече калории на ден. С консумацията на протеинова напитка (или въглехидрати) ще си помогнете да поддържате кортизола под контрол.
Още от категорията
Случаите на болни от вируси и грип в Пловдив нарастват, 13% от учениците отсъстват от клас