Много фактори оказват влияние върху косата през есенния период – колебания в температурата, храненето, повишаване нивото на стрес, намалена дължина на деня. Промените в начина на живот също са отговорни до известна степен за сезонния косопад.
При косопад е необходимо да се изследват нива на определени витамини, минерали (желязо, цинк, витамин Д, С и витамини от група В) и хормони (андрогени и щитовидни хормони) в тялото. Така може да се постави диагноза сезонен косопад, когато всички лабораторни резултати са в норма. Косопад е наличен при падане на повече от 100 косъма дневно, като е необходимо тяхното преброяване.
Причини за косопад
Тестостерон и другите андрогени са ключови в регулирането на цикъла на растеж на косата. Прекомерните им нива могат да причинят загуба на коса. Състояния като хипотиреоидизъм или хипертиреоидизъм могат да повлияят на хормоналния баланс на тялото, което предизвиква косопад.
Косата преминава през цикъл на растеж, така че непременно има моменти, в които косата расте по-бавно. Обикновено около 90% от космените фоликули са в анагенната фаза (фазата на активен растеж) и около 10% в телогенната фаза, фазата на покой.
Когато листата на дърветата започнат да се променят, цикълът на растеж на косата също се променя. През есента косата започва да пада много по-бързо, може да се гледа на това като на остатъчна коса от лятото. През летните месеци се произвежда допълнителна коса, за да предпази скалпа от UV лъчи и топлина. Когато времето се охлади и слънцето стане по-малко интензивно, тази защита не е необходима.
Грижа за косата през есента
Храненето е от значение, подходяща е балансирана диета, богата на протеини и фибри. Прием на големи количества вода, за да се поддържа тялото хидратирано.
Всекидневни масажи на скалпа, дори и без продукти, за да засилят кръвообращението. Използването на маска веднъж седмично наистина може да помогне на косата да е мека и следователно по-малко склонна към накъсване.
Въздържане от горещ душ. Прекалено горещите душове могат да влошат процеса на падане на косата през есента. Горещата вода може да увреди скалпа, причинявайки сухота и възпаление и на свой ред може да доведе до изтъняване и загуба на коса. Горещите душове също могат да премахнат необходимия себум от скалпа и косата, които ги предпазват от увреждане.
Студеният душ може да подобри кръвообращението, тялото снабдява космените фоликули с повече кислород и хранителни вещества, което прави косата по-силна и блестяща. Избягване използването на продукти за оформяне на косата като сешоар с горещ въздух и преса.
Правилно е разресване на косата от върховете към корените. Започването от върховете намалява риска за издърпване на фоликула си от корена.
Витамини за растеж на коса. Приемът на добавки може да насърчи растежа на косата и да й бъдат осигурени необходимите вещества. Най-голямо значение има биотинът (витамин В7).
Естетични процедури, свързани с грижа за косата
Естетични процедури като мезотерапия и поставяне на филър за коса, могат да подпомогнат грижата за скалпа. Намаляват косопада и стимулират растежа на нова коса.
Мезотерапията на коса е подходяща за лечение на косопад и изтъняване на косъма. Тази процедура представлява инжектиране на вещества в скалпа за директно въздействие върху космения фоликул. Доставят се необходимите субстанции точно където е необходимо и се подобрява кръвообръщанието, стимулира се производството на колаген, увеличава размера на фоликулите и спира загубата на коса. Обикновено се изискват около 6 процедури, за да се стимулира растежа на косата.
Процедурата се прилага при усилен косопад и разреждане на косата, причинени от различни стресови фактори, инфекция, в следствие на хормонален дисбаланс, след медикаментозно лечение, автоимунни заболявания, проблеми с щитовидна жлеза и при хранителни нарушения.
Филърът за коса представлява метод за третиране на косопад и различни форми на алопеция, съдържащ различни пептиди с продължително освобождаване за възстановяване растежа на косата. Хиалуроновата киселина осигурява необходимата хидратация на кожата на скалпа.
Забелязва се бързото спиране на окапването на косата, уплътняване и възстановяване на обема ѝ. Процедурата може да се прилага и в случаите на тънък и слаб косъм, пише puls.bg. Подходящ е за мъже и жени с алопеция от различен произход, независимо от възрастта. Индуцира растежа на коса чрез увеличаване размера на космения фоликул и стопира загубата на коса. Препоръчват се 4 процедури през период от 2 седмици.