Проблемът с изтъняването на косата и повишаването на косопада може лесно да се спре, ако се вземат мерки срещу причините за появата му. Лошото е, че установяването на конкретните причини за проблемите с косата често е по-трудно от лечението им.
Нормално е да губим около 100 косъма от косата си дневно, т.е. около 0,1% от общото им количество. Най-често косопадът над тези стойности е резултат от непълноценно хранене и липса в хранителния режим на вещества, които подхранват косата и поддържат растежа й.
Клетките в космените фоликули на косата са сред най-бързо растящите и делящите се клетки на тялото. Същевременно обаче те нямат важна роля за оцеляването на организма. Ето защо те са последните, до които достигат важните хранителни вещества, постъпващи с храната. Първостепенна задача на организма е да снабди с тези вещества жизненоважните за оцеляването си клетки и органи. Така, в случаите, когато храната не е достатъчно питателна, до космените фоликули може изобщо да не достигат важните за растежа на косата вещества. Именно тогава се появават характерните проблеми с косата – космите изтъняват и се ускорява опадането им, пише Puls.bg
Сред най-важните хранителни вещества за косата, чиято роля често се подценява, са протеините и микроелементът желязо.
Дефицитът на желязо е основна причина за повишен косопад при жени в активна и детеродна възраст. Недостатъчното желязо се асоциира с намаляване броя на еритроцитите и съответно по-трудно изхранване на космените фоликули. Известно е, че менструалния цикъл е причина нивата на желязо в женския организъм да са непостоянни и да са много силно зависими от редовния прием на микроелемента. Всяко отклонение от нормата в случая води до проблеми с косата.
Друга честа причина за косопад е дефицитът на протеини в храненето. Косопад, провокиран от този проблем, се среща по-често при мъжете. Всеки косъм е съставен от белтък, основно кератин, което изисква постоянно снабдяване на фоликулите с протеини, които да обезпечат растежа на здрава и плътна кoса. Дефицитът на протеини особено когато е хроничен, провокира забавяне на растежа на косата, изтъняването й и по-лесното й опадане.
Всеки косъм преминава през фази на активен растеж, покой и опадане. В рамките на 3 години косъмът расте, след това навлиза във фаза на покой за няколко месеца, а накрая пада и на негово място фоликулата започва да изхранва нов.
При траен дефицит на желязо или протеини в организма множество косми принудително навлизат от фаза на растеж в период на покой и може да опадат преждевременно, и по-лошото – едновременно. В тези случаи повишеният косопад създава най-сериозни проблеми, които обаче може да се компенсират успешно с бързо повишаване приема на желязо и белтъчини с храната.
Още от категорията
Случаите на болни от вируси и грип в Пловдив нарастват, 13% от учениците отсъстват от клас