Въпреки че е средата на седмицата, а сряда вечер не е най-подходящото време за щуро парти, винаги трябва да сме подготвени, ако някой ни излъже с невинно излизане или отпразнуваме малко по-шумно победата на любимия отбор довечера. Сигурно ни се е случвало да сложим край на опасна серия коктейли с едно кафе. Ей така, за отскок и ободряване. А в сутрините след нощ, изпълнена със солидно количество алкохол, също виждаме в кафето един от спасителите си. Щом всеки ден ни помага да влезем в кондиция, значи трябва да изгони и махмурлука, нали?! До известна степен да, но по-скоро не.
Причината е, че кофеиновата напитка може да ни ободри и събуди, но няма как да намали нивото на алкохол в кръвта. Затова и ефектът й е краткотраен и далеч не като на антидот. Консумацията на много течности разрежда приетото количество високоградусови напитки. А, както знаем, кафето дехидратира. Така че, ефектът му се различава коренно от търсения. Може мисловната ни дейност да се възвърне и съзнанието да се разясни, но координацията си остава същата, каквато принципно при употреба на алкохол. Затова не е препоръчително да шофираме, успокоени, че сме изпили две кафета преди да тръгнем. След няколко чаши алкохол, кофеиновата течност няма да ни накара да изтрезнеем моментално. Най-много да ни заблуди и да стане още по-опасно.
За да се стигне до този извод, участниците в изследването изпиват определено количество алкохол, съобразено с килограмите и възрастта им. Достатъчно, за да ги хване, както се казва. След това трябва да прокарат тънка тел през метален обръч, без да го допрат. Повечето не успяват. Не се справят със задачата и след едно кафе, въпреки че се чувстват по-добре и заявяват, че могат да го направят.
Още от категорията
Полезно ли е да консумираме плодове след вечеря?