Инхалационната терапия с въздух от пчелни кошери е сравнително нов метод, който все още не е широко познат, но това не пречи на резултатите, които дава да се разпространяват и този тип лечение да придобива все повече интерес.

В кошера се произвеждат и натрупват ценни вещества като етерични масла, цветен прашец, восък, прополис. Полученият пчелен въздух, обединяващ свойствата на всички тези съставки, оказва лечебно въздействие при заболявания не само на респираторната система. Терапията, провеждана редовно има имуностимулираш, тонизиращ и дори противовъзпалителен ефект. Много от пациентите съобщават още за отпускащия ѝ ефект, пише puls.bg. 

Системата за използване на пчелен въздух се състои от къща, която може да побере от 3 до 5 пациенти едновременно. Тя е свързана с няколко кошера, които са отворени само навън. По този начин пациентите нямат пряк контакт с пчелите и съответно няма опаснот от ужилване.

Друг важен компонент са устройствата за инхалация, които изсмукват полезния въздух от кошерите, без да нарушават дейността на пчелите.

Освен за лечението на заболявания като бронхит, астма или други хронични белодробни патологии, този вид терапия се прилага и при отслабена имунна система, хронични главоболия и мигрени, стрес и дори депресия.

Преди да попадне в белите дробове, въздухът от кошера се подлага на щателно пречистване в сложната, жива лаборатория на кошера, където преминава през естествен филтър. Благодарение на обработката му от пчелното семейство с прополис и отделящите се етерични съединения, въздухът в кошера е напълно стерилен.

Изследвания доказват, че след процедурите дишането става по-спокойно, увеличава се усвояването на кислород, като по този начин се подобрява съставът на кръвта, нормализира се кръвното налягане, повишава се работоспособността.

Специалистите препоръчват периода на лечение с кошерен въздух да бъде от три до дванадесет дни, половин час два пъти дневно, а ефектите от терапията настъпват от шест до осем седмици след завършената апитерапия.

Екип от Дрезден вече е идентифицирал над 50 различни съставки в кошерния въздух. Освен това чрез сравнителни проучвания стана ясно, че съединенията в пчелния въздух идват основно от пчелната смола („прополис“) и пчелен восък, докато съхраняваният пчелен мед има само малък принос към активните съставки на лечебния въздух.