Готвачът Марко Лукиари, изкушил с ястията си Брус Уилис и Енрике Иглесиас, ще готви за пловдивчани по време на Панаира на кулинарното изкуство „Етно кухня на колела”. Младият шеф ще открие събитието на 11 май с традиционна италианска вечер.
Известният майстор готвач от Неапол е влюбен в Пловдив и в пловдивчани, но голямата му любов е кулинарията. Дори Брус Уилис е хапвал от неговия калмар, пълнен със зеленчуци. Какво ще си вземе италианецът освен любимите чери домати и босилек за откриването на кулинарния панаир на етносите в Пловдив, ще разберем на 11 май. Със сигурност маестро Марко Лукиари ще зарази с много страст и желание всеки, който дойде, а най-важното за него е да доставя удоволствие на хората, които опитват от неговите специалитети, разказват организаторите от фондация „Заедно”.
И тази година панаирът ще се проведе на открито в рамките на няколко дни, отново на емблематично място в града, свързано с бита и историята на етническите общности с най-богата история в най-стария жив град в Европа. Mобилната кухня ще бъде разположена до градинката на пл. “Аптека Марица”. Мястото не е избрано случайно, тo e историчeски свързано с живота на различните народности. До площада се намира Имарет джамия, където в продължение на повече от четири века всеки ден се е раздавалa топла храна и хляб на бедните, без значение от каква вяра са били. Тук е била и първата арменска аптека. Наблизо е и единственият в страната Паметник на благодарността (израз на признателност на българските евреи). Непосредствено след Освобождението главен архитект на Пловдив и Източна Румелия в продължение на 6 години (1879-1885) е Пиетро Монтани. Именнo той е проектант на областната библиотека и музей, двете емблематични сгради на съседния площад "Съединение" – символ на града.
Кулинарните етно вечери ще могат да се посещават свободно от хора с различен произход, социално положение и възраст. Идеята е наред със забавлението, публиката да опознае отблизо и обичаите на етносите, които живеят от векове в града и вписването им в общото културно-историческо наследство на Пловдив. И през 2018 г. надпреварата в приготвянето на кулинарните изкушения отново ще се журира от присъстващите. По време на първото издание през 2017 г. руските пелмени изненадаха всички, като спечелиха най-много от гласовете на пловдивчани. От останалите кухни най-вкусни според хилядите посетители, които участваха в дегустациите, бяха арменският ануш абур, еврейската баница с месо и патладжан “пастел кон карне“, италианските аранчини и одринският джигер. Тази година организаторите обещават повече пловдивчани и гости на града да имат възможност да дегустират от традиционните храни.
“Етно кухня на колела” се осъществява благодарение на еврейската, арменската, турската, италианската и руската общности в Пловдив, чиято кауза е запазване на толерантността и мирното съжителство в хилядолетния град. Тема на кулинарния етно панаир тази година ще е традиционния хляб на народите.
Всички любители на кулинарното изкуство могат да следят любопитните новини и интересни рецепти и от официалната страница на събитието във Фейсбук.
Още от категорията
Случаите на болни от вируси и грип в Пловдив нарастват, 13% от учениците отсъстват от клас