Енергийните напитки, които за мнозина са неизменна част от ежедневието ни, могат да бъдат опасни за подрастващите. Младите хора, които употребяват активно питиетата, страдат по-често от тахикардия, пристъпи за повръщане и припадъци, отколкото останалите. Според някои експертите енергийните напитки са по-опасни за младежите и от кафето.
Енергийните напитки се разпространяват от средата на първото десетилетие на века. Безалкохолни или със съдържание на алкохол, те помагат човек да премахне умората и да остане бодър в продължение на дълго време. Като правило енергийните течности съдържат кофеин, таурин, аминокиселини и редица други вещества, които имат възбуждащо действие върху мозъка. Напитките от този вид са много популярни сред студентите и други млади хора. Любителите им смятат, че те им помагат по-ефективно да се подготвят за изпити.
От друга страна медиците и учените отдавна говорят за наличието на странични ефекти от употребата на тези напитки, които понякога довеждат до развитие на сърдечни пристъпи или проблеми от психически характер. Поради тази причина от началото на тази година в Русия са забранени алкохолните версии на тези напитки, пише Zdrave.to
Неприятни ефекти след консумацията на стимулиращите питиета се наблюдава най-често при младите хора до 24 години. Сред тях са забързан сърдечен ритъм, болки в главата и необичайно дълга бодрост. По-сериозните последствия обаче са стомашни пристъпи и повръщане. Медиците обясняват, че тези ефекти са свързани не с кофеина, а с другите компоненти, които са добавени в състава.
Още от категорията
Случаите на болни от вируси и грип в Пловдив нарастват, 13% от учениците отсъстват от клас