Здравният министър Кирил Ананиев обяви в парламента идеята си всички пациенти у нас, постъпвайки в болница, да получават карта, в която да заявяват дали са съгласни или не органите им да бъдат използвани за трансплантация, ако изпаднат в мозъчна смърт.
Идеята му е част от кампания на министерството, която скоро ще стартира под мотото: "Да за живот" и ще продължи до 2030 година.
"Тази карта няма юридическа стойност, обаче това е едно взимане на решение докато човек е жив дали иска да бъде донор или не. Тя ще послужи само на близките и семейството на този, който е изявил своята воля. Когато той изпадне в ситуация на мозъчна смърт, неговите роднини и близки да вземат мотивирано решение", поясни идеята си министър Ананиев.
По негови сметки 33 лечебни заведения у нас имат удостоверения за поддържане на донори в мозъчна смърт, а 7 болници могат да правят трансплантация на органи.
Въпреки това през миналата година у нас са направени едва 16 трансплантация от трупни донори.
"Надявам се до края на 2020 г. да бъде направена първата белодробна трансплантация у нас, след периода на обучение на нашите специалисти в чужбина", каза още министърът на здравеопазването.
Кирил Ананиев посочи, че при първите такива трансплантации ще бъдат привлечени и специалисти от чужбина с дългогодишен и доказан опит.
Министърът припомни, че през януари беше подписано споразумение за квалификация и обучение на български хирурзи за белодробната трансплантация. Документът е между нашата страна и престижна Виенска клиника. Предстои споразумението ще бъде разгледано от консултативния комитет по гръдна хирургия на "Евротрансплант".
Предстои да бъдат проучени възможностите и за евентуално сътрудничество с пулмологична клиника н Хановер.
Ананиев оцени броя на донорите и извършените трансплантации в България като стабилно. Статистиката показва, че в страни, като Австрия, Италия, Унгария и Швеция имат от 16 до 25 броя донори на 1 млн. население, през 2018 г. у нас те са били само 16, което се равнява на 2,28 донора на 1 млн. население.
С ниско ниво, близо до нашето са Румъния, Кипър и Гърция . Това се дължи на отказът на близките за използване на органите от техните покойници за присаждане на нуждаещи се.
Още от категорията
Кой са най-богатите на колаген храни?