Протестите на млади лекари, специализанти, медицински сестри, акушерки и лаборанти, които се проведоха вчера в цялата страна, включително и в Пловдив, изведоха на преден план хроничните проблеми в българското здравеопазване. Според д-р Георги Цигаровски, председател на Районната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив, основният проблем е системното недофинансиране.

„От години алармираме, че ниският процент от Брутния вътрешен продукт, заделян за здравеопазване, и ниската здравноосигурителна вноска са в основата на сегашното състояние“, посочва пред TrafficNews той.

Въпреки това д-р Цигаровски е категоричен, че не можем да чакаме дългосрочните решения, докато проблемите се задълбочават. Той обръща внимание на нуждата от спешни мерки, които да подобрят заплащането и условията за младите специалисти още сега.

„Групата на протестиращите е разнородна – има специализанти, млади лекари, сестри. Заплащането между тях варира сериозно. Някои фишове, които се показаха в медиите, са обидно ниски, но има и места с нормално заплащане. Тези добри практики трябва да се използват като пример“, категоричен е той.

Според него е наложително целево повишение на заплатите – на специализантите, медицинските сестри и служителите в Спешната помощ. Това би довело до естествено покачване на останалите възнаграждения в сектора чрез пазарния принцип.

Д-р Цигаровски подчертава и значението на регионалните политики. Той апелира държавата и местните власти да инвестират в здравната инфраструктура в по-малките и отдалечени населени места.

„Здравеопазването е част от инфраструктурата на държавата. Ако ви се случи нещо в който и да е край на България – катастрофа или тежка инфекция, трябва да има на разположение лекар, спешна помощ, болница. Това са критични звена, без които държавата не може да функционира пълноценно“, казва той.

Въпреки че на места специализантите получават адекватно заплащане, на други то остава унизително ниско. Решението, според него, е да се създадат условия младите лекари да остават в страната, включително в по-малките градове.

Според председателят на Районната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив заплатите в окръжен български град могат да се доближат до тези в малък германски град. Това е постижимо с правилна политика.

Д-р Цигаровски напомня, че проблемът с недостатъчното финансиране не е нов – вече 25 години се говори за нуждата от реформа. „Ако искаме да сме част от Европа, трябва поне да достигнем средното европейско ниво по отношение на процента от БВП, заделян за здраве“, заключава д-р Цигаровски.

Бъдеще в България! Млади лекари и медицински сестри от Пловдив поискаха достойни условия на трудТе се включиха в националния протест, който се организира едновременно в няколко града