Изолацията през 2020 и 2021 г., работата от домашния офис, както и натоварването на здравната система заради пандемията от COVID-19 докараха Бърнаут синдром (или т.нар. прегряване) на много хора. Това съобщи пред TrafficNews психиатърът д-р Веселин Герев, позовавайки се не само на собствения си опит, но и на изследване, проведено от авторитетно световно издание.
Изводите показват, че основно страдащите са лекари. От тях най-засегнати са личните лекари, следват ги работещите в COVID отделенията и реаниматорите. Почти няма медицинска специалност, която да не е засегната.
„Прави впечатление, че жените лекари страдат почти два пъти по-често от мъжете. Като основни рискови фактори за свързания с COVID-19 Бърнаут синдром колегите посочват твърде много бюрократични проблеми около лечението на пациенти с инфекцията, много наднормени часове работа, липса на време за почивка и личен живот, натиска на пациенти върху системата и самата социална изолация”, посочи д-р Герев.
Най-засегнати са лекарите над 60-годишна възраст.
Тревожен факт е, че при много професии извън лекарската Бърнаут определя модела на поведение, както професионално, така и в личен план. Най-честите симптоми са раздразнителност и арогантност, цинично отношение към колеги, пациенти и близки. В крайна фаза, за която съобщават повече от половината анкетирани, се стига до безразличие, липса на мотивация и апатичност, депресия.
Освен лекари сериозно страдат медицинските сестри, учителите, полицаите, компютърните специалисти.
„Опитите да се справите сам с Бърнаут синдрома не водят до резултат. Получава се точно обратното - стремейки се да преодолеем негативните симптоми, ги засилваме още повече”, обясни специалистът.
Това е така заради факта, че състоянието променя биохимията на нервната клетка. Множество проучвания показват дефицит на серотонин при Бърнаут синдром.
„Мащабно проучване за ролята на серотонин при Бърнаут проведох лично преди години.То обхващаше 80 души, покриващи критериите за Бърнаут по обективни и субективни скали. Всички те приемаха препарат, съдържащ есктракт от грифония с двата основни прекурсора на серотони. В рамките на две седмици при първия контролен преглед симптомите по обективна и субуктивна скала се редуцираха наполовина . При втори преглед - в края на терапевтичиня 30-дневен курс практически нямаше симптоми на бърнаут. Заради значимостта на проучването и резултатите от него то беше публикувано с предимство във всички издания на „Шпрингер” в Европа и САЩ”, допълни д-р Герев.
Още от категорията
Наистина ли авокадото има изключителни ползи за здравето или е просто поредният модерен тренд?