Човешкият метапневмовирус (HMPV), за който се отчита високо разпространение на територията на Китай, е познат на медицинския свят от над две десетилетия. РНК вирусът циркулира в световен мащаб и не представлява сериозна опасност, казва д-р Христина Бацелова – началник на Хигиенно-епидемиологичния отдел в УМБАЛ “Св. Георги” – Пловдив пред TrafficNews.
Епидемиологът напомня, че Световната здравна организация не назовава вируси и заболявания на отделни територии. Човешкия метапневмовирус се среща на различни места по света, а в Китай в момента е регистриран повишен брой на доказани случаи с този причинител. „Това не означава, че той е „китайски““, допълва д-р Бацелова.
HMPV обикновено причинява сезонни епидемии, най-често през зимата и пролетта. Със затопляне на времето разпространението му отслабва силно. Обикновено инкубазионният период е от 4 до 6 дни, а характерното за клинични прояви са запушен нос, хрема и кашлица. Често прилича на състоянието, което причинява респираторно-синцитиален вирус, който в този етап на годината циркулира в България, казва епидемиологът.
„Няма специфично антивирусно лечение, провежда се симптоматично лечение. Този вирус не причинява клинична картина, която да не може да бъде овладяна. Разбира се, винаги има риск от тежко протичане и усложнения. Възможно е да се стигне до бронхеолит, пневмония, или да се обострят хронични респираторни състояния. В редки случаи се налага хоспитализация“, разказва д-р Бацелова.
Рисковите групи са малки деца, особено тези под 2-годишна възраст, възрастни над 65-годишна възраст, лица със хронични заболявания – астма, ХОББ, имуносупресирани пациенти.
„Човешкият метапревмовирус се предава основно чрез въздушно-капкови частици, при контакт със заразени повърхности. Разпространението му е типично за останалите респираторни вируси, затова е важно хората да се предпазват. Нека, когато пътуват в градския транспорт, или между държави със самолет, влак или друг обществен транспорт – да носят хубава маска. Тя категорично предпазва от заразяване. Миенето на ръцете и дезинфекция, не е добре, ако забравяме да го правим! Също проветряване на помещения особено когато говорим за обществени места, лечебни заведения“, съветва специалистът.
Тя е категорична, че обществото трябва да повиши личната си отговорност, когато се касае за разпространение на заразни заболявания:
„Когато човек е болен, той усеща това. Нека си остане вкъщи, за да не разпространява заболяването. Лично аз, като лекар, не могат да приема за нормално, когато някой каже: „Аз само съм настинал“. Има ли симптоми – значи вече си заразен. Нека бъдем малко по-отговорни към близките си и към външни хора“, напомня д-р Бацелова.