
Здравето на зъбите е пряко свързано не само с хигиената и посещенията при стоматолога, но и с ежедневните навици, които много хора подценяват. Понякога без да осъзнаваме, увреждаме зъбите си, следвайки определени действия, които изглеждат напълно безобидни или дори нормални. Малките ритуали, които повтаряме всеки ден, могат в дългосрочен план да доведат до сериозни стоматологични проблеми, а последствията от тях често се осъзнават едва когато вече е късно.
Един от основните проблеми, които се наблюдават при хората, е небрежното отношение към начина на хранене и честото похапване между основните хранения. Постоянното подлагане на зъбите на киселинна атака чрез сладки, въглехидратни или кисели храни създава условия за натрупване на плака и развитие на кариеси. Когато зъбите нямат възможност да се “възстановят” между храненията, емайлът постепенно отслабва, а рискът от разваляне се увеличава. Освен това често хората не изплакват устата си след закуска или след похапване на нещо сладко, като по този начин оставят остатъци от храна, които се превръщат в храна за бактериите.
Друг широко разпространен навик, който вреди на зъбите, е силното натискане при миене или използването на прекалено твърда четка. Много хора смятат, че по-агресивното търкане почиства по-добре зъбите, но всъщност то води до изтриване на емайла и до отдръпване на венците. Това прави зъбите по-чувствителни и по-уязвими към външни влияния. В дългосрочен план този навик може да доведе до пародонтални проблеми и повишен риск от кариеси в зоната около шийката на зъбите.
Друг привидно невинен навик е използването на зъбите като инструмент. Много хора отварят опаковки, режат конец или държат предмети със зъбите си, без да се замислят, че по този начин ги подлагат на напрежение, което не е естествено за тях. С течение на времето това може да причини пукнатини, отчупвания или дори по-сериозни травми, които изискват стоматологична намеса. Зъбите не са предназначени да вършат работа на ножици или отварачка, а подобни действия могат сериозно да ги компрометират.
Скърцането със зъби - бруксизъм, който остава незабелязан от много хора, тъй като често се случва по време на сън. Независимо дали е предизвикано от стрес, тревожност или други фактори, това несъзнателно движение износва емайла и води до микропукнатини. Ако не се вземат мерки, може да се стигне до трайно увреждане на зъбната структура, главоболие и болки в челюстта.
Пиенето на газирани и енергийни напитки също се нарежда сред навиците, които с времето рушат здравето на зъбите. Те съдържат високи нива на захар и киселини, които атакуват емайла и създават благоприятна среда за развитие на бактерии. Дори когато напитките са без захар, киселинността им пак може да причини деминерализация на емайла. Особено вредно е продължителното “отпиване” от газирана напитка през целия ден, защото устната кухина е подложена на постоянно киселинно въздействие.
Още един подценяван фактор е навикът за пушене. Освен че тютюнопушенето е вредно за цялостното здраве, то пряко влияе и на състоянието на зъбите и венците. Никотинът и катранът водят до оцветяване на зъбите, лош дъх, но също така и до понижен приток на кръв към венците, което увеличава риска от пародонтоза и загуба на зъби. Освен това пушачите често имат по-слаба реакция на тъканите към инфекции и по-бавен процес на възстановяване след стоматологични процедури.
Навикът да се пропуска вечерното миене на зъбите също е сериозен проблем, макар че често се оправдава с умора или липса на време. През нощта производството на слюнка намалява, а именно слюнката помага за неутрализирането на киселините и за естественото почистване на зъбите. Ако в устата останат хранителни остатъци и плака, бактериите имат възможност да се размножават свободно през нощта, което ускорява процеса на развитие на кариеси и заболявания на венците.
Всички тези навици, често подценявани или дори незабелязвани в ежедневието, оказват сериозно влияние върху здравето на зъбите, пише puls.bg. Грижата за устната хигиена не се изчерпва само с четкане два пъти дневно и посещения при стоматолога, а изисква осъзнаване и избягване на действията, които вредят на усмивката ни в дългосрочен план.
Още от категорията

Алкохолът повишава риска от рак, защо?

