Ръст на случаите на стомашни вируси и инфекции през седмицата на Великденските празници в Пловдив. По време на Страстната седмица са регистрирани 44 случая на гастроентерит и ентероколит, което надхвърля обичайния брой пациенти с такива оплаквания. Това се случва по-рано от т.нар. „сезон на чревните инфекции“, който настъпва през летните месеци.

За същия период Пловдив отчита най-високата заболеваемост от чревни инфекции в страната. В столицата са регистрирани 28 случая, а в Бургас и Варна – по 10. Общият брой на пациентите, потърсили медицинска помощ с подобни симптоми между 14 и 20 април, достига 176 души в инфекциозните клиники в цялата страна.

Към момента не е ясно какво точно е довело до този ръст – дали причината се крие в преяждането и тежките трапези по празниците, или става дума за разпространение на вирусна инфекция.

Вирусният гастроентерит е често срещано заболяване, наричано още хранително отравяне. Той е резултат от дразнене и възпаление в стомаха и червата, като е възможно да бъде причинен от инфекция с вируси, бактерии или паразити.

Ентероколитът е комбинирана чревна инфекция, която може да протича с възпаление на лигавицата на тънкото и дебелото черво едновременно. Причинители на ентероколит са както вируси, така и бактерии. Като допълващи причини за развитие на ентероколит действат фактори като отслабена имунна система, лечение с антибиотици, лоша лична хигиена и др. 

Двете състояния се характеризират с внезапното си настъпване. Най-честите и разпознаваеми симптоми са – повръщане, диария, коремни болки, треска.

Лекарите съветват повишено внимание при консумацията на храни, особено след продължителен престой извън хладилник. Важно е да се следи срокът на годност на продуктите, да се избягва повторно затопляне на вече сготвени ястия и да се поддържа добра лична хигиена. При поява на симптоми като повръщане, диария, болки в корема или температура, медиците съветват да не се прибягва до самолечение, а да се направи консултация с лекар.