Болните от хепатит С в България се увеличават, въпреки съвременните терапии, които елиминират вируса и въпреки плановете на Световната здравна организация да приключи със заболяването до 2030 година.

Защо след като има терапия и у нас и тя се поема от касата - продължаваме да губим човешки животи?

В България само от хепатит C губим около 412 живота годишно - според дружеството на гастроентеролозите. Тежък грях, при наличие на ефективна терапия, която се осигурява от касата. Имунизацията, която пък предпазва 100% от хепатит В драстично е намаляла, което поставя в риск цяло поколение деца.

Силвана Лесидренска - пациентска организация "Хепактив": "Освен това един от най-големите резервоари на заболяванията са лишените от свобода и техният достъп до лечение е изключително затруднен."

Но освен за рисковите групи, достъпът до лечението е затруднен и от дългите срокове за одобрение, и от честите и ненужни хоспитализации за изследване само в 15 болници в страната. Административни наглед проблеми, които от години не могат да се преодолеят, пише БНТ.

Силвана Лесидренска - пациентска организация "Хепактив": "Тук за мен най-голямото предизвикателство може би е да се създаде ефективна колаборация между всички институции, включително и НЗОК, тъй като тя е един от основните елементи в уравнението."

Но на първата подобна среща, която трябваше да намери съгласието на всички играчи, представителите на касата не дойдоха. А желанието на лекарите и пациентите е да преодолеят всички пречки, преди да напишат нова стратегия за лечение хепатити. Но получиха подкрепа от Лекарския съюз - ключово, заради другият тежък проблем за преодоляване - ненужните, затова пък скъпи и високорискови изследвания, като биопсиите на черен дроб.

Доц. д-р Радин Цонев, гастроентеролог, УМБАЛ „Токуда": "Това е интервенционален метод за изследване на черния дроб, който винаги крие рискове."

Проф. д-р Красимир Антонов - председател на Българското дружество по гастроентерология: "Ние успяхме да махнем чернодробната биопсия при хепатит С, сега още продължаваме да се борим да махнем биопсията при хепатит Б, което още не е станало."

Силвана Лесидренска - пациентска организация "Хепактив": "България е единствената държава, която продължава да настоява да се извършва чернодробна биопсия, най-малкото защото това е една много апетитна клинична пътека."

Оказва се, че в страната липсва дори ясна статистика на болните и новооткритите. И липса на координация между всички важни звена в системата. Изостанали след другите страни, ние си поставяме сега по-реалистични цели - намаляване, а не елиминиране на хепатит С до 2030 година.