Докато в България лекари, фармацевти и пациенти се борят с нововъведения софтуер за издаване на електронни рецепти, Европейската комисия обяви засилване на действия си по отношение на друг проблем - критичния недостиг на лекарства за тази зима и нататък.
"Неотдавнашният критичен недостиг, включително на някои антибиотици миналата зима, показва, че са необходими непрекъснати координирани действия за справяне с предизвикателствата, свързани с доставките", посочват от ЕК.
Определени са ключови антибиотици, за които има риск от критичен недостиг преди зимата. Въведени са мерки, за да се гарантира наличието на тези антибиотици.
Действията ще бъдат усилени по отношение на Европейския механизъм за доброволна солидарност в областта на лекарствата. Той предвижда държави членки да преразпределят лекарства от своите налични запаси, ако друга държава се нуждае от дадения медикамент.
Преди края на 2023 година ще бъде наличен списък на критично важните лекарства, който ще помогне за анализирането на веригата на доставки.
Предвижда се и регулаторна гъвкавост, за да „се направи така, че лекарствата да достигат своевременно до пациентите, включително удължаване на срока на годност или бързо разрешаване на алтернативи“.
Друга стъпка е съвместно възлагане на обществени поръчки на ЕС за следващата зима за антибиотици и медикаменти лечение на респираторни вируси.
През първата половина на 2024 г. Европейската комисия ще разработи и общ стратегически подход към натрупването на запаси от лекарства с цел предотвратяване и смекчаване на недостига в сътрудничество с държавите членки.
Ситуацията в България
Постъпилите сигнали в Изпълнителната агенция по лекарствата в България от началото на годината до август за липсващи медикаменти са около 130, които касаят 70 продукта, обясни Богдан Кирилов, директор на агенцията.
По думите му ситуацията за различните продукти е различна и е възможно в страната да има наличност от даден лекарствен продукт при определени търговци на едро, а в дадени аптеки да липсва, защото тя няма договорни отношения с този търговец. Понякога са необходими дни даден медикамент да стигне от София до по-отдалечени райони на страната, предаде БТВ.
Още от категорията
Проф. Кантарджиев: Причината за безплодието у нас е недобре лекувана полово предавана болест