На здравната система няма да и е леко с новия вариант на коронавируса Омикрон, съчетан с грипа. Това обясни в ефира на NOVA имунологът и алерголог акад. Богдан Петрунов. По думите му най-натоварени ще бъдат личните лекари.
„Общопрактикуващите лекари ще бъдат най-натоварени в случая. Хората се обръщат веднага към тях за помощ. Като прибавим към това и започналото бавно развитие на грипната епидемия - никак няма да е леко на здравната система”, уточни той.
Има изследвания, че след втората доза има малко над 60% ефективност, след бустерната доза нараства до 90%. Трябва да се скъси периодът на бустерната доза. Три месеца след направения основен цикъл на имунизация е напълно достатъчно да се постави. Това предлага алергологът акад. Богдан Петрунов.
Ние нямаме достататъчно сериозни данни за протичането на омикрон. Знаем от Южна Африка, че е много по-заразен, но протича по-леко.Казваме, че по-леко протича, но това не значи, че медицинската ни мрежа не е натоварена, обясни Петрунов. По думите му болниците ще бъдат натоварени и най-вече личните лекари. Няма да бъде леко на болничната система, защото заедно с грипа ще доведат до по-голямо натоварване, добави той.
„Засега знаем, че заболяването протича по-леко, но той е много по-инфекциозен. Вирусът се разпространява бързо и обхваща много повече хора за кратко време”, поясни специалистът.
Имунологът се обяви за стимулиране на масовата имунизация. „Вече има достатъчно данни, че имунизацията с наличните ваксини води до значително намаляване на случаите и на Омикрон инфекцията. Тези ваксини действат по-слабо към новия вариант, но действат до такава степен, че да предотвратят силното му разпространение”, коментира той.
Алергологът припомни и двете основни функции на ваксините срещу COVID-19: „Да намалят тежестта на заболяването и да предотвратят смъртните случаи”, каза акад. Петрунов и посочи необходимостта от поставянето на бустерна доза.
Коментар от него дойде и за късните последици от коронавируса. Допълни, че се смята, че не по-малко от 20% от всички прекарали инфекцията, ще развият така нареченият късен или дълъг COVID. „В момента се говори, че коронавирусът е повече сърдечно-съдово заболяване”, поясни той.
Още от категорията
Ендокринолог: Има пандемия от захарен диабет, около 540 млн. души по света са диагностицирани