Суперхраните са тенденция в храненето, която все повече навлиза у нас. В началото на всяка година си обещаваме, че ще подбираме менюто си така, че то да е по-здравословно. Именно суперхраните са онова, с което можем да започнем. Те са изключително полезни заради разнообразието от хранителни вещества. 

През 2017 г. авокадото несъмнено бе най-популярната суперхрана. Ето няколко други, които можем да включим към храненията през новата година:

Масло от ядки

Мнозина избират да се откажат от животинските продукти и започват да консумират само растителни. Маслото от ядки е суперхраната, с която можем да подправяме различни салати и ястия. То се приготвя от студено пресовани бадеми, кашу, орехи, лешници и други, които са много по-добра алтернатива на олиото от слънчоглед и зехтина. 

Маслата от ядки съдържат доста по-малко количество транс-мазнини и предпазват сърцето. Ако имаме алергия към ядки, можем да опитаме салата с масло от авокадо, което има подобни свойства и е силен антиоксидант. 

Моринга

Известно е като „дървото чудо“. Листата му се готвят подобно на спанак, могат и да се стрият на прах. Смята се за хранителна добавка, която помага за подсилване на имунната система. Морингата има специфичен вкус, съчетава се с фрешове, шейкове от различни плодове и зеленчуци, мюсли и някои сладкиши (след приключване на термичната обработка). В 100 грама от суперхарана има 1280 калории, 6,7 грама мазнини, 24,0 въглехидрати, 23,8 белтъчини. 

Чаят от моринга на прах е доста по-силен от зеления. Той помага за регулиране на кръвната захар и стабилизира производството на хистамин. В него няма кофеин, но той зарежда тялото с енергия. 

Гъби чага

Чудодейната гъба вирее върху стволовете на брезите в много части на Сибир, Китай, Америка. Затова се нарича още брезова гъба. В нея има голямо съдържание на фибри, което я прави предпочитано средство за регулиране на храносмилателния тракт. Нейните противовъзпалителни средства помагат за облекчаване на проблемите в стомаха. Високото съдържание на антиоксиданти е другото полезно качество на гъбата чага. Изследвания показват, че тя помага за повишаване на защитните сили на организма. 

Чагата се консумира най-вече под формата на чай, като прахът от гъбата се залива с определено количество вряла вода. В 100 грама от суперхраната има 779 калории, 1,1 грама мазнини, 12,8 въглехидрати, 3,6 грама белтъчини. 

Брашно от маниока

Време е кокосовото брашно да отстъпи своето място на това от маниока (тапиока, касава). Традиционно се използва в Южна Азия. Предимството му е, че е безглутеново, затова се препоръчва за консумация от хора с автоимунни заболявания. Използва се за сгъстител на супи, сосове, десерти. В него има много ниско съдържание на протеин. 

Брашното се извлича от нишестето, което се съдържа в корена на маниока. В 100 грама има 1459 калории, 0,2 г мазнини, 85 г въглехидрати, 0,6 г белтъчни. 

Семки от диня

Те ще заменят семките от тиква и сусама. Вече няма да ги изхвърляме в коша, защото са много полезни. В тях има голямо количество протеин, магнезий, витамин В, мононенаситени и полиненаситени мазнини. 120 грама семки от диня съдържат 0,30 грама протеин. Семената са богати на аминокиселините триптофан, лизин и глутамин.

Семките от диня могат да се консумират печени, като им трябват само няколко минути във фурната. Не е за препоръчване да се консумират сурови, тъй като трудно се усвояват заради дебелината на обвивката им.
 
Маки бери 

Това са плодовете на вечнозеленото растение маки, което се среща в Южна Америка. Прилича на нашите капини. Антоцианинът е веществото, което му придава антиоксидантни свойства. 

У нас се продава под формата на прах. 1 супена лъжица е препоръчителният му дневен прием. Прибавя се към фрешове, шейкове, мляко, кремове, сладолед.  Има леко горчив вкус, но помага за регулиране на кръвната захар, подпомага храносмилането и ускорява метаболизма, пише Puls.bg

В 100 грама маки има 1568 калории, 9,5 грама мазнини, 56,4 грама въглехидрати. Затова се препоръчва при приготвянето на енергийни барчета, ползвани при някои видове диети.