Суперхраните са тенденция в храненето, която все повече навлиза у нас. В началото на всяка година си обещаваме, че ще подбираме менюто си така, че то да е по-здравословно. Именно суперхраните са онова, с което можем да започнем. Те са изключително полезни заради разнообразието от хранителни вещества.
През 2017 г. авокадото несъмнено бе най-популярната суперхрана. Ето няколко други, които можем да включим към храненията през новата година:
Масло от ядки
Мнозина избират да се откажат от животинските продукти и започват да консумират само растителни. Маслото от ядки е суперхраната, с която можем да подправяме различни салати и ястия. То се приготвя от студено пресовани бадеми, кашу, орехи, лешници и други, които са много по-добра алтернатива на олиото от слънчоглед и зехтина.
Маслата от ядки съдържат доста по-малко количество транс-мазнини и предпазват сърцето. Ако имаме алергия към ядки, можем да опитаме салата с масло от авокадо, което има подобни свойства и е силен антиоксидант.
Моринга
Известно е като „дървото чудо“. Листата му се готвят подобно на спанак, могат и да се стрият на прах. Смята се за хранителна добавка, която помага за подсилване на имунната система. Морингата има специфичен вкус, съчетава се с фрешове, шейкове от различни плодове и зеленчуци, мюсли и някои сладкиши (след приключване на термичната обработка). В 100 грама от суперхарана има 1280 калории, 6,7 грама мазнини, 24,0 въглехидрати, 23,8 белтъчини.
Чаят от моринга на прах е доста по-силен от зеления. Той помага за регулиране на кръвната захар и стабилизира производството на хистамин. В него няма кофеин, но той зарежда тялото с енергия.
Гъби чага
Чудодейната гъба вирее върху стволовете на брезите в много части на Сибир, Китай, Америка. Затова се нарича още брезова гъба. В нея има голямо съдържание на фибри, което я прави предпочитано средство за регулиране на храносмилателния тракт. Нейните противовъзпалителни средства помагат за облекчаване на проблемите в стомаха. Високото съдържание на антиоксиданти е другото полезно качество на гъбата чага. Изследвания показват, че тя помага за повишаване на защитните сили на организма.
Чагата се консумира най-вече под формата на чай, като прахът от гъбата се залива с определено количество вряла вода. В 100 грама от суперхраната има 779 калории, 1,1 грама мазнини, 12,8 въглехидрати, 3,6 грама белтъчини.
Брашно от маниока
Време е кокосовото брашно да отстъпи своето място на това от маниока (тапиока, касава). Традиционно се използва в Южна Азия. Предимството му е, че е безглутеново, затова се препоръчва за консумация от хора с автоимунни заболявания. Използва се за сгъстител на супи, сосове, десерти. В него има много ниско съдържание на протеин.
Брашното се извлича от нишестето, което се съдържа в корена на маниока. В 100 грама има 1459 калории, 0,2 г мазнини, 85 г въглехидрати, 0,6 г белтъчни.
Семки от диня
Те ще заменят семките от тиква и сусама. Вече няма да ги изхвърляме в коша, защото са много полезни. В тях има голямо количество протеин, магнезий, витамин В, мононенаситени и полиненаситени мазнини. 120 грама семки от диня съдържат 0,30 грама протеин. Семената са богати на аминокиселините триптофан, лизин и глутамин.
Семките от диня могат да се консумират печени, като им трябват само няколко минути във фурната. Не е за препоръчване да се консумират сурови, тъй като трудно се усвояват заради дебелината на обвивката им.
Маки бери
Това са плодовете на вечнозеленото растение маки, което се среща в Южна Америка. Прилича на нашите капини. Антоцианинът е веществото, което му придава антиоксидантни свойства.
У нас се продава под формата на прах. 1 супена лъжица е препоръчителният му дневен прием. Прибавя се към фрешове, шейкове, мляко, кремове, сладолед. Има леко горчив вкус, но помага за регулиране на кръвната захар, подпомага храносмилането и ускорява метаболизма, пише Puls.bg
В 100 грама маки има 1568 калории, 9,5 грама мазнини, 56,4 грама въглехидрати. Затова се препоръчва при приготвянето на енергийни барчета, ползвани при някои видове диети.
Още от категорията
Случаите на болни от вируси и грип в Пловдив нарастват, 13% от учениците отсъстват от клас