Смокините са от плодовете, които се намират в изобилие по пазарите в края на лятото и началото на есента. Благодарение на голямото количество естествени захари, фибри, белтъчини, мазнини и смилаеми въглехидрати, те са любими на много хора. Пресни или под формата на сладко, смокините изкушават с техния специфичен вкус, пише Tialoto.bg.

В 100 грама пресни смокини има 74 ккал; 19 г въглехидрати; 0,7 г протеин; 0,3 г мазнини; 3 г фибри. Плодът е богат на витамините А, В1, В2, както и на минералите манган, калций, желязо, фосфор, натрий, калий и хлор. Когато се изсушат, нивото на тези вещества се увеличава.

Кои са най-големите ползи от консумацията на смокини?

Мощен антиоксидант

Сушените смокини имат по-голямо количество феноли, омега-3 и омега-6 мастни киселини, които са естествени антиоксиданти. Те прочистват тялото от токсини, борят се с оксидативния стрес и предпазват очите от някои болести.

Помагат при анемия

Консумацията на смокини може да спомогне за производството на повече червени кръвни телца. Причината е, че сладкият плод съдържа желязо, което предотвратява анемия.

За по-здрави кости

В мекия и месест плод се съдържат витамин К2, калций и магнезий. Тези три елемента се грижат за заздравяването на костите и ставите. Доказано е, че калцият се усвоява по-лесно благодарение на магнезия.

За по-здраво сърце

Магнезият и калият в смокините поддържат в норма кръвното налягане и функциите на сърцето.

 

По-бърз метаболизъм

В смокините има и голямо съдържание на разтворими и неразтворими фибри. Първите помагат на организма да бъде сит за по-дълго време, докато вторите насърчават метаболизма. Попадайки в тялото, те полепват в червата и помагат на храната да се придвижи по-лесно към отделителната система. Препоръчват се при хора, страдащи от синдром на раздразненото черво. В тях има и пробиотици, които също са полезни за храносмилателната система.

По-добра памет

Похапването на смокини е полезно и за здравето на мозъка. Чрез тях тялото има по-бистър ум и достатъчно енергия, която е необходима за концентрацията.

Смокините са полезни, но не бива да се прекалява с тях. В по-големи количества могат да предизвикат диария.