1483 г. – Папа Сикст IV създава испанска инквизиция, което е начало на преследването на араби и евреи на територията на Испания.
След обединителния брак, известните католически монарси Fernando и Isabel поставили амбициозни задачи пред себе си. Не само двете кралства Кастиля и Арагон се обединили, но монархията се съсредоточила върху ликвидирането на последното останало царство на маврите, за да приключи реконкистата.
За да управляват, обединят и засилят властта си над разрастналото се кралство монарсите решили да приложат принципите на католическо ортодоксално унифициране. Така през 1478 те взели разрешение от папа Sixtux IV ( което той дал без особено желание)-да основат специална секта и така започнала испанската Инквизиция.
Монарсите се страхували от инвазия на еврейски и мавърски подкрепления отвън, затова те подтикнали населението, което не изповядва католицизъм да приеме на сила религията или да напуснат границите на страната. Тези които били заподозрени за проповядване на Протестантсво, черна магия и всичко друго, което монархията виждала като заплаха за държавата, ставали обект на преследване.
Няколко години по-късно подозренията се надигнали отново, този път заради лоялността на тези, които насилствено приели католицизма или така наречените conversos (прекръстени еврей) и moriscos(прекръстени маври). Инквизицията се вманиечила в подозренията си, че прекръстените население се преструват, за да избегне преследване, а в същото време проповядва старите си религии скришом. По този начин те поставяли реална опастност за подкопаване основите на християнството в държавата. След години на безмислени гонения, Испанската инквизиция завършила през 1834.
1831 г. – Английският физик и химик Майкъл Фарадей прави успешно изпитване на динамо и открива електромагнитната индукция.
1902 г. – В Детройт е произведен първият автомобил с марка Кадилак.
1956 г. – Във Великобритания е открита първата в света атомна електроцентрала.
1958 г. – СССР започва строителството на първата си атомна подводница за оборудване с балистични ракети – К-19.
1979 г. – Майка Тереза е наградена с Нобелова награда за мир.
1983 г. – В Пловдив започва провеждането на Международен телевизионен фестивал – Златната ракла.
1999 г. – В Германия е намерен оригиналът на списъка на Оскар Шиндлер с имената на 1200 спасени от него евреи.
Празници
Международен ден за изкореняване на бедността
Малави – Ден на майката
Северна Осетия – Ден на републиката
Родена са Артър Милър и Апостол Карамитев
Апостол Милев Карамитев е български театрален и филмов актьор, популярен между 50-те и 70-те години на 20 век. Той е роден на 17 октомври 1923 г. в Бургас. Завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1951 г. със специалност актьорско майсторство в класа на професор Боян Дановски. Дълги години е сред водещите актьори на Народния театър „Иван Вазов“ (от 1947), където създава поредица от забележителни роли. Сред тях е Ромео в „Ромео и Жулиета“ на Уилям Шекспир, с режисьор Стефан Сърчаджиев през 1953 г. Специализира режисура в Москва. От 1969 г. до смъртта си е доцент и преподавател по специалностите „актьорско майсторство за драматичен театър“ и „режисура за драматичен театър“ във ВИТИЗ.
През 1971 г. Карамитев озвучава всичките образи (мъжки и женски) в дублажа на английския сериал „Сага за Форсайтови“ за Българска телевизия
Карамитев почива преди да завършат снимките на филма Сватбите на Йоан Асен през 1973 г. от рак на черния дроб. На негово име е кръстен драматичният театър в Димитровград.
Починали
Фредерик Шопен
Още от категорията
На този ден: Победа на българите при Пирот