Точно преди 31 години тази дата слага край на една епоха и поставя началото на друга. На ноември 1989 г. е извършен преврат от партийната върхушка. Тодор Живков, който е пречка за перестройката на Михаил Горбачов, беше отстранен.
На 10 ноември на пленум на Централния комитет на БКП е освободен от поста генерален секретар на партията Тодор Живков, който управлява еднолично в продължение на 33 години. Започват политическите промени в страната и прехода на България към демокрация и пазарна икономика.
Промените в бившия комунистически блок започват с идването на власт в Съветския съюз на Михаил Горбачов, който започва процес на перестройка. Ден преди свалянето на Живков в Германия е съборена Берлинската стена. На 10 ноември 1989 година на заседание на Политбюро Тодор Живков е принуден да подаде оставка, след като това предложение е подкрепено и от близките му съратници Йордан Йотов, Добри Джуров, Димитър Станишев, както и от Станко Тодоров, Гриша Филипов и Георги Атанасов. Искането за оставка е организирано от члена на Политбюро Петър Младенов и кандидат-члена Андрей Луканов.
На пленума членовете на Централния комитет приемат оставката на Живков, без да му дадат възможност за заключителни думи, и утвърждават Петър Младенов за негов наследник като генерален секретар на БКП. Пленумът предлага на Народното събрание да освободи Живков и от поста председател на Държавния съвет на Народна република България.
На 17 ноември, при първото заседание на Народното събрание след пленума, предавано пряко по телевизията, Петър Младенов е избран за председател на Държавния съвет.
Парламентът премахва от Наказателния кодекс текстовете, криминализиращи критиката към правителството. БКП се отказва от еднопартийния модел на управление месец по-късно - на 11-13 декември Централният комитет взема решения за курс към парламентарна демокрация и предлага отмяна на член 1 от Конституцията, регламентиращ монопола на партията върху властта.
Започва Крълата маса, на която управляващи и опозиция преговарят и стигат до споразумение за провеждането на първите от близо половин столетие многопартийни избори през юни 1990 г. и за избиране на Велико народно събрание, което да подготви нова Конституция.
На днешната дата през 1952 година се състои и премиерата на филма "Под игото". Това в първата мащабна продукция на държавата Българска кинематография. Режисьорът Дако Даковски получава за нея най-голямото отличие - Димитровска награда. Сценарият е на Георги Кранзов и Павел Спасов и се основава на романа „Под игото“ на Иван Вазов. Главните роли се изпълняват от Мирослав Миндов, Лили Попиванова, Петко Карлуковски, Васил Кирков.
През 1969 година започва излъчването на една от най-старите тв програми в САЩ - "Улица Сезам". Днес мъпетите остават любими герои на деца и възрастни в над 120 държави по света.
Точно година по-късно е изстрелян съветският спускаем апарат Луноход 1. Той е първият апарат с дистанционно управление, движещ се по повърхността на друго космическо тяло.
През 1983 година Бил Гейтс представя на обществото първата операционна система. Windows 1.0 е и първият опит на компанията Microsoft да разработи многозадачна операционна среда с графичен интерфейс, предназначена за персонални компютри. През 1987 г. системата е заменена от Windows 2.0, а в края на 2001 г. Microsoft окончателно прекратяват нейната поддръжка.
Днешният ден се чества в България като Ден на свободата на словото. Празникът е обявен по време на церемонията за връчване на ежегодни награди за журналистика „Черноризец Храбър“ от Съюза на издателите в България.
От 1945 година насам на 10 ноември се отбелязва и Международният ден на младежта.
Още от категорията
На този ден: Открита е най-високата сграда в света