Православието отдава почит днес на светите 20 хиляди мъченици, изгорени в Никодимия през 302 година.
Когато император Максимиан се върнал с победа от войната с етиоптяните и пожелал да принесе благодарствени жертви на идолите, той изпратил навсякъде заповед да се съберат людете в Никодимия, за да се поклонят на езическите богове. Когато Антим, еп. Никомидийски, чул за тази заповед, събрал в църква всички християни и цяла нощ, срещу Рождество Христово, служел всенощно бдение и св. Литургия и поучавал народа на Христовата вяра.
Като узнал това, Максимиан заповядал да натрупат от всички страни около голямата църква сухи пръчки и храсти и като ги подпалят, да изгорят всички християни, които се намират вътре. Щом това станало известно на епископа, той побързал да кръсти оглашените и като завършил божествената Литургия, причастил със св. Тайни всички християни.
С това страшно събитие през 302 година бил поставен венец на най-жестокото гонение против християните, което продължило десет години и се свършило с възцаряването на император Константин.
На тази дата през 1895 г. в парижкото “Гран кафе” се състои първата публична демонстрация на “движещи се фотографии”, с помощта на кинематографа, създаден от братя Люмиер. Това е първата прожекция на кино филми, в смисъла на модерното кино. В този ден са представени 10 късометражни филми, включително техния "Работници напускат фабрика "Люмиер"" (Sortie des Usines Lumière à Lyon), който се води първият игрален филм.
Лентата на всеки филм е дъгла 17 метра, които се изразяват в 50-секунден филм. Реакцията на публиката е фантастична - никога досега не било правено, показвано такова нещо. Във времена, когато едва ли не всеки изобретявал по нещо, двамата братя предизвикали фурор. Люмиер тръгнали на турне на следващата година, като първата прожекция извън Париж била в Брюксел, на 1 март 1896 г. Следвали Бомбай, Лондон, Монреал, Ню Йорк и Буенос Айрес.