На 26 декември 1898 година Мария и Пиер Кюри обявяват, че са успели да изолират химичния елемент радий. Откритието им носи Нобелова награда през 1903 година. Те са отличени за „за съвместни изследвания върху явлението радиоактивност“, открито от Анри Бекерел.
Наименованието идва от латинската дума radius – лъч. Преди и по време на Първата световна война се е използвал като луминофор в ръчните часовници. Днес приложението му е силно ограничено, като се използва единствено за научни цели.
Семейство Кюри допринася за развитието на теорията за радиоактивността, както и техники за изолиране на радиоизотопи. Двамата откриват и елемента полоний. Под ръководството на Мария са проведени първите в света проучвания на лечението на неоплазми с радиоактивни изотопи. Тя основава Институтите Кюри в Париж и във Варшава, които днес остават основни центрове за медицински изследвания. По време на Първата световна война тя разработва мобилни радиографични пунктове за предоставяне на рентгенови услуги на полеви болници.
На този ден през 1938 година се излъчва първата радиопиеса в България по Варненското радио. Пиесата се казва „Крилата помощ“ и е дело на Ангел Каралийчев и Матей Вълев. Тази дата се счита за началото на радиотеатъра в България. „Крилата помощ“ е носител на наградата на Първия конкурс за радиопиеси в България през 1938 г.
През 1959 година пък официално е открита Българската телевизия. Първото предаване е прякото излъчване на 7-ноемврийската манифестация от площад „9 септември“ през 1959 г.
През 1971 г. радиото и телевизията в България са обособени в Комитет за телевизия и радио, част от структурата на изпълнителната власт. По-късно, през 1975 г., тя се разделя на познатите ни от детските години Първа и Втора програма.
На 6 март 1990 г. Народното събрание приема решение за временния статут на Българската телевизия и Българското радио, съгласно което двете организации се обособяват като самостоятелни институции. От 1 юни 1992 г. телевизията получава наименованието Българска национална телевизия, Първа програма се казва вече „Канал 1“, а Втора програма – „Ефир 2“. „Ефир 2“ излъчва до 31 май 2000 г., а от 2 май 1999 г. БНТ излъчва сателитната програма за българите в чужбина „ТВ България“.
През 1982 година за пръв път "Тайм" избира за Човек на годината не живо същество, а персоналния компъютър. Той влиза в надпревара със самата Маргарен Тачър, както и с Менахем Бегин, който, според тогавашните представи на Тайм, е унищожил напълно палестинския тероризъм. В крайна сметка надделява компютърът, който може да разпраща писма със скоростта на светлината, да постави точната диагноза на болното ви куче, да ви даде точна рецепта за приготвяне на домашна бира и дори да ви упълномощи да извършите бракосъчетание.
Не за пръв път редакторите на списанието успяват да смаят света с избора си. Например, през 1966 година герой на проекта е не един човек, а цяло поколение. Това са мъжете и жените, които още не са навършили двадесет и шест години. През 1988 година наградата е присъдена на цялата планета Земя.
На 26 декември 1991 година с формално решение на Върховния съвет се разпада СССР. С декларация се признава независимостта на съюзните републики и създаването на Общността на независимите държави. Това се случва ден, след като Михаил Горбачов подава оставка и отстъпва своите правомощия на Борис Елцин. Същата вечер знамето на СССР в Кремъл е свалено и заменено от националното знаме на Русия.
Отцепването на отделните републики от Съюза започва още през август. В седмицата преди разпада 11 страни подписват А декларация за основаване на Общността на независимите държави и деклариране на разпада на СССР.Някои от бившите съветски републики запазват тесни връзки с Русия и сформират многостранни организации за икономическо и друго сътрудничество.
Разпадът на СССР предвестява края на Студената война. Революциите от 1989 в Източна Европа и краят на СССР прекратяват десетилетията на враждебни действия между НАТО и Варшавския договор, основна черта на Студената война.
Още от категорията
На този ден: Победа на българите при Пирот