"Така е изглеждала социалистическата България няколко години преди края на Източния блок", с това заглавие излезе изданието Slavorum, чиято тематика е концентрирана върху славянската култура, история, традиции, митология, начин на живот, какво и в популяризиране на славянските страни като туристически дестинации.
Под този титул е публикуван забележителна фотогалерия, пресъздаваща една друга епоха в България, която към момента е спомен, прокрадващ се нагледно само оцелялото материално наследство от соцвремената.
С няколко думи, грубо, изданието припомня действията на България по време на размирните 40те години на миналия век.
"По време на Втората световна война до 1944 г. България е действала на страна на Третия райх, като през 1941 г. части от българската армия без предупреждение окупират териториите на Македония и Гърция. На 8 септември 1944 г. Червената армия подкрепя военния преврат в държавата и българите са принудени да сменят страната и да влязат в битки в тяхна полза. На 15 септември 1946 г. след референдум се учредява Народна република България, която се заема с изграждането на социализма. Твърди се, че българите дори са искали да се присъединят към СССР, но поради дълговете и факта, че нямат обща граница, амбицията е била отхвърлена. Но връзката им с Източния блок се оказа толкова тясна, че България стана основен курорт на съветския човек", пише Slavorum.
Следват поредица от невиждани снимки, които показват соцтуристическата ни реалност, градоустройство, икономическо развитие и дори... модно. Кадрите с дъх на нафталин всъщност разкриват именно това лице на България, което се визира в текст - страната ни като основна туристическа дестинация.
Именно заради това след снимките има рязък завой към след социалистическа действителност, в който се посочва, че "днес България все още е приятелски настроена към чуждестранните туристи. Понякога се нарича държава на контрастите, тъй като има както шикозни плажове, така и отлични ски курорти. Страната все още привлича голям брой хора от страните от бившия Съюз, благодарение на относително ниските цени и почти европейско ниво на обслужване. Това е, България!". С този патос завършва материала.
Но нека видим фотогалерията, която е представена в подкрепа на титлата "България основен курорт на съветския човек":
Бар "Вариете" в Слънчев бряг, 1969 г.
Ресторант "Палма", Слънчев бряг, 60-те години
Мис Варна - 1965 г.
Конкурс за красова, Златни пясъци, 1974 г.
Мис Черно море - 1989 г.
Ресторант "Фрегат", Слънчев бряг, 60-те години
Созопол, 60-те години на ХХ век
Златни пясъци, 1960 г.
Китен, 1986 г.
Стюардеса на летището Бургас, 60-те години
Варна, 60-те години на миналия век
София, 1964 г.
Ул. "Собурняя", София, 60-те години
Кафене в близост до хотел "Баклан", София, 70-те години
Хотел Витоша - Ню Отани, София, 1988 г.
Автогарата в Пампорово, 1987 г.
Витоша, 1978 г.
Винарска изба, София, 60-те години
Автобус "Чавдар", Ботевград, 1980 г.
Завод "Балкан", Ловеч, 1980 г.
Камион, произведен в завода в Шумен
Уроци по информатика, Плевен, 1980 г.
Супермаркет, 1981 г.
Магазин за ел. уреди, 1985 г.
Мавзолеят на Геори Димитров, София, 60-те години
Гвардейци на летище София, 1980 г.
Конферентна зала, 1985 г.