Материалът е предоставен специално за TrafficNews.bg от Милена Върбанова. Тя е историк, лингвист и журналист, авторка е на две книги: „Връх България“ и „Атланти и чудовища“, в които изследва участието на траките и древните българи в основополагането на европейската цивилизация. Доказва, че италийските народи са част от тракийския етнос и предлага оригинална теория за произхода на гърците.
Всеки истински християнин знае наизуст и пази в сърцето си думите, с които Исус Христос в страшните си кръстни мъки, се обръща към Небесния Отец. Това е последното изречение, което нашият Спасител произнася в човешкия си облик, преди да издъхне и да възкръсне в Слава. Това са съкровени, интимни слова, които само един Син може да промълви към Любящия си Баща, който му налага да изпие до дъно горчивата чаша.
Както знаем, тези думи са изречени на арамейски и гласят: "Ели, Ели, ламасабахтани?", което означава: "Господи, Господи, защо ме изостави?" Но, българи, вникнете днес в истината, че това са БЪЛГАРСКИ СЛОВА, произнесени на български език и разпознаваеми чрез нашата българска реч! Разбираме ли какво удивително послание е това? Български думи се отронват от напуканите устни на Спасителя в последния миг от земното му битие!
Ако вземем само втората част на изречението, без обръщението "Ели, Ели" - "Господи,Господи", тя звучи като "ламасабахтани". Но какъв е точният смисъл на това тайнствено звукосъчетание? То трябва да бъде напълно разбираемо за българина.
Нека го разчленим по законите на българската реч: "ла ма сабах-та ни". Да му направим разбор: "ла" (въпросителна частица "ли"), ма (лично местоимение, 1 л. ед.ч. "ме") сабах ( "себе" - възвратно местоимение в падежна форма), та (своеобразна членна форма, а още по-вероятно притежателно местоимение - твоето, твоята) ни (отрицателна частица).
А сега от тези отделни части да съставим цялото изречение на български език: "Господи, Господи, ли ме (от себе си) Себе-то (ти) [От Твоята Личност, от Твоята Доброта, Защита] ни(звергна,отдели,откъсна)?"
Или:" Господи, Господи, ли аз ("ме" в смисъл на "аз") в Твоето Себе ( Личност, Доброта, Защита, Цялост) (вече) не (съм)?"
Смисълът е същият, както във възприетото в цялата християнска традиция "арамейско" изречение. Нищо чудно - древноарамейският и тракийският са много сходни и имат общ произход. Но Синът говори на български и е сигурен, че Бащата ще го чуе и разбере.
Откритието, че последните слова на Исус, са изречени на чист български език, трябва да бъде волтова дъга, която да съживи и възпламени духа на нашия народ. Това е глас от небето, който повелително вика: "Стани и тръгни!", това е върховна заповед за действие, борба и спасение! Какво по-велико доказателство, че българският език е избран, изначален, БОЖИ ЕЗИК, можем да искаме от това, че Божият Син е говорил на него! А то означава, че и избраният народ, пренесъл през хилядолетията този език, е длъжен да се вдигне от калта и да пребъде!
Още от категорията
На този ден: Отбелязваме Световен ден за борба с диабета