След опустошителните два труса в Тайланд – от 7,7 по Рихтер до Мандалай и от 6,4 до Сагаинг, които се случиха в петък и причиниха смъртта на повече от 1700 души, десетки обекти бяха евакуирани, а градският транспорт спря да работи. Новината, че вследствие на земетресението в Банкок се е срутил строящ се небостъргач, а под развалините са останали повече от 40 души, притесниха мнозина. Как цялата драматична картина се отразява на туризма, който е един от основните генератори на приходи на държавата? Дестинацията е любима и на десетки българи, затова репортер на TrafficNews направи допитване до няколко български  туристически агенции относно резервациите и предварителните записвания за Тайланд и Югоизточна Азия.

Интересно е, че едва днес – три дни след земетресението, беше направена резервация от семейство с две деца над 12 години, която реално е първата от началото на годината. Нямаме информация в кой град точно ще пребивават и колко дълго смятат да останат в Тайланд, понеже не отиват на екскурзия,” – споделя  Иван Питеряков.

Според Даниела Георгиева, представител на друг туроператор, от началото на годината не е имало резервации за Тайланд изобщо. Такива не са направени и за близките месеци, така че земетресението не е повлияло на продажбите в агенцията.

Подобна е и информацията, която ни даде служителка в трети различен обект. Тя коментира, че няма направени продажби и осъществени пътувания точно по време на трагедията. Иначе програмите, които предлага агенцията, не са собствени, а са такива на колеги, така че информацията за броя на направените резервации е само откъслечна.

Сезонът за пътувания до Тайланд за българите обичайно продължава до средата или по изключение до края на февруари, разкрива собственичка на пловдивска агенция. През март пътувания до страната почти не се осъществяват.

Нито резервации, нито полети са отменени по време на и след земетресението в Тайланд. Имаме информация, че в два от известните курорти то дори не е било усетено,” – коментира жената.

Няма промяна в полетите и в още една туристическа агенция, но и като цяло пътуванията, които тя осъществява към страните от Югоизточна Азия са по-скоро изключение. Служителката добави, че по отношение на промяна в цените заради земетресението няма конкретни наблюдения, но като цяло такива не се забелязват при голяма част от обявените оферти, не само при полетите към Тайланд.

Подобно е и мнението на останалите анкетирани – промяна в цените няма. Според двама служители, работещи в две от най-популярните туристически агенции в Пловдив и страната и пожелали анонимност, подобни катаклизми като наводнения, пожари и земетресения не повлияват на пътуванията. По-скоро хората звънят в офисите, за да проверят дали самият туроператор не е отменил полет, но точно те много рядко нулират резервацията си сами. Най-фрапантният случай на масова отмяна на пътувания била по време на Ковид, когато се счупили всички рекорди. Никое друго бедствие не е причинило подобни загуби на туристическите агенции, коментират още служителите.

Анкетираните са единодушни, че броят на полетите към Тайланд може да се увеличи заради доброволци, готови да окажат помощ при евентуално организирана акция. Към момента обаче такава не е обявена на българска територия.

Мощен трус в Тайланд и Мианмар, срути се небостъргач ВИДЕО