В деня на Св. Св. Константин и Елена беше отбелязан и 115-ят рожден ден на първия ни морски курорт.
С пожеланието за безоблачно, щастливо и успешно лято, министърът на туризма д-р Илин Димитров обяви сезон ЛЯТО 2023 за открит. Това стана в най-стария български морски курорт – „Св. Св. Константин и Елена“, с много символика, точно в деня на светците равноапостоли, дали името му. В този ден е и кулминацията на тържественото отбелязване на 115-та годишнина от основаването на курорта „Св. Св. Константин и Елена“, предаде БНТ.
На откриването присъстваха министрите на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, на енергетиката Росен Христов, заместник-министърът на земеделието Георги Събев, заместник-министрите на туризма Ирена Георгиева и проф. Мариела Модева, народни представители и членове на Комисията по туризъм в НС, Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан.
Денят започна с отслужването на света литургия и празничен водосвет в манастира "Св. Св. Константин и Елена" и продължи с официалната церемония по откриването на летния туристически сезон.
Намираме се на едно необикновено място, зелено, с прекрасни плажове, лековит климат, чудесна модерна инфраструктура и висококатегорийни хотели, заяви министър Димитров в приветствието си към многобройната публика и гости на събитието. Той поздрави домакините и ръководството на морския курорт – изпълнителните директори Елена Косева и Ивелина Шабан и им връчи икона на светите равноапостоли Константин и Елена и грамота „за цялостен принос в устойчивото развитие на региона като целогодишна дестинация за морски и специализиран туризъм и съпричастност към инициативата за позициониране и популяризиране на дестинация и Бранд България“.
Министър Димитров подчерта, че освен със своята привлекателност заради модерната визия и добро управление, мястото е наситено с история и магия. Има легенди, че още през ХІV век тук е живяло монашеско братство, а след това е създаден едноименният манастир и първата гроздолечебница, с която може да се каже, че се слага началото на съвременния винен туризъм в района.
„Нашите предци още през 30-те години на 20 век са заговорили и за разширяване крилата на сезона – тази тема, за която не сме спрели да говорим оттогава. Те са се опитали да го направят – чрез предлагане на лечебни и балнео и СПА процедури“, подчерта министър Димитров.
Сред най-любопитните факти е, че първият „хотел“ в местността, дала името на курорта, става винарското училище, чиито класни стаи са ремонтирани и пригодени да приемат туристи.
Министър Димитров припомни, че първият високопоставен курортист през 19-ти век след Освобождението става българският княз Александър I Батенберг. След като първите летовници идват през 1908 г. , с това събитие е сложено началото на курорта и на морския туризъм в България. В курорта извират 7 минерални извора, които нямат аналог в Европа, като най-топлият е с температура между 40 и 60 градуса. Не случайно тук е бил разположен и най-големият детски санаториум на Балканите, излекувал хиляди деца от сериозни заболявания. Още в края на 19 век съществен принос за издигане престижа на курорта имат основателят на морелечението и калолечението в България професор Параскев Стоянов и д-р Александър Недялков – управител на Държавния детски морски санаториум „Царица Елеонора“ в курорта.
„Гроздолечението, хубавото местно вино и морска храна, лечебните минерални води и началото на морския туризъм в България се преплитат в едно, точно на това място, и стават запазена марка на първия морски български курорт“, каза министър Илин Димитров. И подчерта: „Спокойно можем да кажем, че в курорта „Св. Св. Константин и Елена“ можете да излекувате и духа, и тялото си“.
Денят продължава с празненства на брега на морето на откритата сцена с богата концертна и шоу програма, разнообразни занимания за деца и множество кулинарни изненади на “Улицата на готвачите“, както и демонстрация с рали автомобили.