Водач на електрическиа тротинетки отново се оказа в центъра на общественото внимание в Пловдив, след като пореден клип, заснет от видеорегистратор и качен в социалните мрежи, показа на косъм избегнат сблъсък между лек автомобил и младеж на тротинетка.

Ситуацията се разиграва в централната част на града. От видеото става ясно, че автомобил се движи по улица „Густав Вайган“, а тротинетката прелита с висока скорост по улица „Виктор Юго“, без да се огледа и без да има предимство, а вярно и дори не предполага, че съществуват подобни ограничения по пътищата. Макар да не се стига до инцидент с пострадали, авторът на видеото изразява позицията си с реторичен въпрос до родителите на водача – „Който си го познае тинейджъра, да му обясни как се пресича от забранена за него посока, можеше да му е последното каране!”

Сцената повдига отново въпроса за липсата на контрол върху водачите на електрически тротинетки и масовото нарушаване на правилата за движение от тях. В летните месеци все по-често в трафика се срещат непълнолетни или неправоспособни лица, които управляват електрически тротинетки като играчка, без съобразяване със законите по пътищата и с останалите участници в движението. Това поведение не е изолирано и по данни на пътната полиция в Пловдив през последната година има десетки инциденти, в които са замесени тротинетки, като в част от тях има сериозно пострадали.

Според Закона за движение по пътищата в България, лицата, които управляват електрически тротинетки, трябва да са навършили минимум 16 години за движение по пътното платно, и 14 години, ако се движат по велоалея. Забранено е карането по тротоари, скоростта не трябва да надвишава 25 км/ч, а карането на двама души на едно превозно средство е абсолютно недопустимо. За водачите е задължително да използват светлоотразителна жилетка и каска при определени условия, но тези изисквания често остават само на хартия.

Липсата на регистрация на тротинетките и отсъствието на каквито и да било способи за контрол – като номера или чипове за проследяване, правят налагането на глоби почти невъзможно. Нещо повече – органите на реда рядко санкционират нарушители, а в повечето случаи действията им се ограничават до устно предупреждение. Това води до масова самозабрава, особено сред младежи и деца, които често използват тротинетките не като транспорт, а като средство за забавление.

В търсене на обществена позиция по темата, преди дни TrafficNews стартира онлайн анкета с въпрос: „Трябва ли да бъдат забранени електрическите тротинетки?“ Само за няколко дни в нея се включиха над 3200 души, а резултатите показват категорично неодобрение като над 60% от гласувалите са на мнение, че тротинетките са опасни и трябва да бъдат премахнати от улиците.

„Само за последния месец при нас са приети трима пациенти в училищна възраст със сериозни травми, свързани с електрически тротинетки. За цялата година броят им вече надхвърля десет. Едно от децата беше в кома в продължение на седмици. За щастие, то
се възстанови, но не винаги изходът е благоприятен“, коментира д-р Атанас Даварски, началник на Клиниката по неврохирургия към УМБАЛ „Свети Георги“.

Въпреки че този тип превозно средство е екологична и модерна алтернатива на традиционния транспорт, в сегашния си вид и при липсата на реален контрол, електрическите тротинетки се превръщат в сериозен проблем, не само в Пловдив, но и в цялата държава.

Припомняме, че към момента се провежда националната кампания на Министерството на здравеопазването „Здравето не е игра“, като се поставя акцент върху една от нарастващите заплахи за здравето на подрастващите – електрическите тротинетки. А едновременно с това е време и институциите да предприемат реални действия – не просто с нови разпоредби, а със строг и последователен контрол. Само така ще бъде гарантирана безопасността на всички участници в движението – и на пътя, и на тротоара.