Цената на дизела в България продължава да се покачва, а с настъпването на зимния сезон несъмнено се повишава и разходът на гориво на автомобилите, а с това и търсенето на суровината.
Цената на горивата в Пловдив е най-ниската в България, като в момента средната цена на дизела у нас е 3,35 лева за литър и само от началото на октомври се е повишила с 10 ст., изяждайки почти половината от държавната отстъпка.
Справка в сайта fuelo показва, че това е една от най-ниските цени в Европа - само в Полша и Малта горивото е по-евтино. В голяма част от западноевропейските държави по бензиностанциите дизелът се продава за над 4 лева. Рекордьори са скандинавските страни - там литър струва между 4,32 и 4,83 лв.
Според експертите, поскъпването ще продължи, защото с наближаването на зимния сезон търсенето се увеличава, а производството и вносът намаляват. Големи търговци не изключват и у нас да се стигне до цена от 4 лева за литър.
Снабдяването с дизел през зимата може допълнително да се усложни, тъй като от 5 декември влиза забрана на ЕС за внос на руски петрол по море, а от 5 февруари и за всички нефтопродукти. Също от 5 декември трябва да бъде въведен и ценови таван за руския петрол. За момента все още не е определено какъв ще бъде той, но е ясно, че на цена над него суровината няма да се купува.
С оглед мрачните прогнози на специалисти и търговци, от TrafficNews потърсихме съвети как да намалим разхода на гориво на автомобила си и подбрахме 10-те най-разпространени и ефективни от тях:
НАМАЛЕТЕ СКОРОСТТА
Движение с 10 км/ч по-ниска скорост, спестява от три до пет литра гориво при изминаване на над 500 км. Това в никакъв случай не удължава времето на пътуване – губи се не повече от три-четири минути на 100-километрово пътуване по магистралата.
ПРЕВКЛЮЧВАЙТЕ СКОРОСТИТЕ НАВРЕМЕ
Скоростта на двигателя определя разхода: за възможно най-икономично шофиране горната предавка трябва да бъде включена преди 2500 оборота на бензинови автомобили и 2000 оборота на дизелови автомобили. Лош навик е да оставяте автомобила си постепенно да увеличава скоростта при превключване на предавките във възходящ ред, или пък продължително да задържате спирачката или рязко да спирате при превключване на предавките в низходящ ред. И в двата случая разхода на гориво се увеличава.
ИЗБЕРЕТЕ ПРАВИЛНИТЕ ГУМИ И ПРОВЕРЯВАЙТЕ РЕДОВНО НАЛЯГАНЕТО
Недостатъчно напомпаните гуми водят до увеличаване на съпротивлението при търкаляне и следователно до свръхразход на гориво. Един бар по-малко от необходимото налягане в гумите се равнява на 5% по-висок разход на гориво.
ПОДГРЯВАЙТЕ ДВИГАТЕЛЯ ПРЕДИ ТРЪГВАНЕ
Не е нужно да загрявате мотора на колата твърде дълго, но все пак е добре да го правите, ако искате да спестите от разхода, особено през зимата. Новите автомобили обикновено нямат нужда да „загреят“, но и при тях разходът намалява, ако сте оставили двигателя да поработи известно време, преди да потеглите.
НАМАЛЕТЕ ТОВАРА В АВТОМОБИЛА
Багажът, който превозвате с автомобила си, влияе на разхода на гориво. Ако имате възможност се опитайте да не взимате ненужни неща с вас – кутии, торби, инструменти. Когато не пътувате на далеч от дома, бихте могли да ги оставяте вкъщи или в гаража. Също така, често може да се видят автомобили, които се движат с празен багажник на покрива. Трябва де са знае, че тези елементи водят до увеличаване, при това сериозно, на разхода на гориво. Понякога разликата достига до 2,0 л/100 км. Разходът се увеличава и при шофиране на отворен прозорец с висока скорост.
ПОЛЗВАЙТЕ КЛИМАТИК ПО-РЯДКО
Макар жертването на удобството при пътуване заради икономии невинаги да е оправдано, избягвайте ползването на климатик в градски условия, когато не е необходимо използването му. Измерванията показват, че климатикът изгаря около 0,5 литра на час. Това е почти 10% от потреблението на гориво от 1,6-литров атмосферен двигател при пътуване със скорост от 90 км/ч. Цифрата не е толкова стряскаща, но мнозина забравят, че компресорът на климатика изяжда не само гориво, но и пречи на ускорението. Загубата на мощност е също около 10%, което за динамиката на някои двигатели е доста съществено.
ИЗКЛЮЧЕТЕ ДВИГАТЕЛЯ ПРИ ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН ПРЕСТОЙ
Системата Stop and Start, която нарежда запалването да бъде спряно веднага щом скоростта падне под 5 км/ч, вече се използва в новите превозни средства. Според производителите той позволява до 8% спестявания. В действителност тази цифра е валидна само ако шофирате предимно в град с много задръствания; в реални условия е по-скоро около 3%. В този случай принципът остава валиден, особено след като съвременните стартери и батерии перфектно издържат на често пускане.
ИЗПОЛЗВАЙТЕ АВТОПИЛОТА РАЗУМНО
В допълнение към комфорта и спокойствието, които той осигуряват новите автомобили, круиз контролът дава възможност да се избегне ненужно ускорение и забавяне и следователно да се намали консумацията. Това също така повишава безопасността, тъй като водачът вече не гледа постоянно в скоростомера.
ПРОВЕРЕТЕ ВЪЗДУШНИЯ ФИЛТЪР
Замърсеният въздушен филтър ограничава притока на въздух в двигателя, което влошава производителността и икономичността. Въздушните филтри са лесни за проверка и смяна. Извадете филтъра и го насочете към силна светлина. Ако не можете да видите, че светлината идва през нея, имате нужда от нов.
ЗАРЕЖДАЙТЕ КАЧЕСТВЕНО ГОРИВО
И не на последно място по важност – зареждайте качествени горива. Използването на гориво с ниско качество води до преждевременно запушване на дюзите, нарушавайки пропусквателната им способност и процеса на смесообразуване. Разходът на гориво при некачествено гориво се увеличава значително.
Още от категорията
Един човек е загинал, а 18 са ранени при катастрофи у нас