Всяка тежка катастрофа настъпва неочаквано и преобръща живота ни, а болката и страданието след това стават наши непрестанни спътници. Само през 2023 г. у нас при 6993 тежки катастрофи са загинали 525 и са ранени 9101 души. През десетте месеца на 2024 г. при 6032 тежки пътни инцидента загиналите са 376, а ранените – 7594. Това заявява служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков в обръщение по повод Световния ден за възпоминание на жертвите от пътнотранспортни произшествия - 17 ноември, публикувано на сайта на министерството.
Последиците от тежките пътнотранспортни произшествия в световен мащаб са неизмерими, когато се отнасят до човешкия живот. Ежегодно в страната настъпват повече от шест хиляди тежки пътнотранспортни произшествия, които оставят трайни следи у всички ни, отбелязва министърът.
"Нека заедно променим живота и се обединим в действията си за опазването му. Нека бъдем заедно на 17 ноември, като почетем паметта на жертвите от катастрофи и бъдем до близките на загиналите в тези така трудни за тях дни. Всяка година третата неделя на месец ноември е времето, в което се отбелязва Световният ден за възпоминание на жертвите от пътнотранспортни произшествия", допълва Атанас Илков, цитиран от БТА.
Високата смъртност и изключително големият брой хора, получили травми вследствие на катастрофи, са в основата на решението от 26 октомври 2005 г. на Генералната асамблея на Организацията на обединените нации в глобален мащаб да се отдава почит към загубилите живота си хора и да се отправя молба за възстановяване на здравето на пострадалите, припомня министърът.
"Тази година денят за възпоминание на жертвите при пътнотранспортни произшествия е 17 ноември и за пореден път светът ще сведе глави, за да си припомни имената на онези, чийто живот е бил прекъснат неочаквано, принудително и без право на избор", посочва Илков.
По думите на министъра противопоставянето на тази тъжна действителност е в човешките възможности.
"Само с общите усилия на държавните органи, органите на местната власт, неправителствените организации и с личното си отношение и поведение може да намерим пътя и вярното решение, за да ограничим факторите, водещи до фатални пътнотранспортни инциденти и до загуба на деца, родители и други близки. Един от начините да променим случващото се, превърнало се в тъжно ежедневие, е да коригираме мисленето си, да увеличим знанията за правилно движение и да подобрим уменията си за адекватно взимане на решения в рискови ситуации", смята служебният министър на вътрешните работи.
Последиците от тежките пътнотранспортни произшествия в световен мащаб са неизмерими, когато се отнасят до човешкия живот. Ежегодно в страната настъпват повече от шест хиляди тежки пътнотранспортни произшествия, които оставят трайни следи у всички ни, посочва в обръщението си Атанас Илков.
Още от категорията
Само за ден полицията спипа 40 пияни и 6 дрогирани шофьори