От следващата учебна година висшите училища ще получават част от парите си само, ако дават по-добро образование. Това е едно от последните решение, които прие Народното събрание. В същото време работодателите продължават да не намират качествени кадри. Експерти твърдят, че кризата в търсенето и намирането на качествени кадри все повече се задълбочава.
Броят на студентите в родните университети е нараснал тройно за последните 25 години. В тях има разкрити специалности, които не са популярни, но държавата ги субсидира. По тази причина от новата година пари ще се дават за качество на образованието. Непопулярна се оказва и специалността на Таня Апостолова от университет, която изучава стопанско управление. След една година тя ще е готова за мениджър на фирма, но и сега не се чувства уверена в това, което учи. Искала да запише актьорско майсторство, но близки и приятели я убедили, че да си шеф е по-доходоносно.
Още по темата - в следващото видео:
Последните данни сочат, че 53% от работодателите не са доволни от кадрите, които излизат от университетите. Студентите пък недоволстват от изискването да имат стаж, за да ги наемат на работа.
Държавата ще се справя с проблема като дава повече пари на университети, в които образованието е добро, а не в такива, в които студентите са повече. От 2016-та субсидията по този критерий ще бъде 25%.
Очаква се образователното министерство да направи защитени специалности, за които няма много желаещи да се обучават, но са важни за икономиката ни. В момента глад на пазара продължава да има за инженери, ИТ-специалисти и финансисти.
TNS.bg