4714 са местата в студентските общежития в Пловдив за предстоящата учебна година. Легловият фонд се разширява, тъй като влиза в експлоатация четвъртият блок от кампуса на Пловдивския университет, посочи пред TrafficNews.bg новоизбраният председател на междуведомствената комисия Камен Беделев от Медицинския университет. Най-голям е интересът към общежитията на Медицинския университет, тъй като те предлагат най-добрите условия – като на 3-звездни хотели. Вузът разполага с 1503 легла и е може би единственото учебно заведение в България, което удовлетворява напълно студентите си с места в общежитието. „Който има желание, се настанява”, обясни Беделев.
Блок 1 и Блок 2 се намират на ул. “Царевец” 2, в близост до УМБАЛ “Св. Георги” и Денталния факултет. Блок 3 е до сградата на Медицински колеж и Факултета по фармация на бул. “Братя Бъкстон” 120. Стаите и в трите общежития са с по две легла със собствен санитарен възел. Оборудвани са с телевизори, както и с високоскоростен интернет. Изградена е модерна противопожарна система за сигурност. В трите сгради има общо 11 асансьора, които също са съвсем нови. На разположение на студентите има две читални със 120 места за самоподготовка, две библиотеки, два студентски стола за хранене със 350 места, 2 спортни площадки, кафе-сладкарница, парк за отдих, паркинг за автомобили и др. В общежитията работи 24-часово видео наблюдение. Достъпът се осъществява чрез магнитни карти. Цената за държавна поръчка е 2.80 лв. на ден, а за платено обучение – 4.30 лв. „В общежитията, както и в изхранването на студентите, университетското ръководство не търси печалба. Това е социален ангажимент към студентите. Така че в цената влиза също отопление, вода, охрана, асансьори, достъпът до интернет, видеонаблюдението и всички останали разходи. Студентите на доплащат нищо”, поясни Беделев.
„Ние помагаме със 120 места на ПУ „Паисий Хилендарски”, тъй като на тях местата не им стигат”, допълни той. Пловдивският университет, който има най-много студенти, разполага със 1639. Леглата на Техническия университет са 405, на Университета по хранителни технологии - 848, на АМТИИ - 81. Аграрният има 379 места, но заради ремонта в неговата база МУ ще поеме част от студентите.
„На 10 октомври ще има още едно заседание на междуведомствената комисия, на което останали незаети места ще бъдат преразпределени. Няма защо да остават празни стаи, при положение че има чакащи”, каза Калоян Беделев. Настаняването след първо класиране ще става по графици, които вузовете вече са обявили. В Медицинския това ще става между 10 и 15 септември. Всеки студент може да се настани в което от трите общежития желае. Обикновено Медицина и Дентална медицина искат да са на „Царевец” 2, тъй като са близо до Университетска болница и Денталния факултет. А Фармацията и Медицински колеж - в другото общежитие на бул. “Братя Бъкстон” 120. В АМТИИ настаняването е от 10 до 13 септември, в УХТ - от 17-и, в пловдивския филиал на Техническия от 15 до 18 септември. За Пловдивския университет периодът е 25-29 септември, а Аграрният настанява през октомври.
„В момента тече ремонт в общежитието на Техническия университет, който трябва да приключи до две седмици. В Аграрния университет се направи обновяване миналата година, а за догодина е предвиден ремонт на стола. Частични ремонти се правят и в УХТ. Всеки университет според възможностите си, като се опитваме да удовлетворим изискванията на студентите”, допълни Беделев.
Общежитията на Медицински университет - Пловдив през птичи поглед - вижте във видеото на TrafficNews.bg