Къде и как се съхраняват пловдивските павета? По какъв начин се определя количеството и кой води на отчет? Кои са годните гранитни материали и кои не? На тези въпроси днес кметът Иван Тотев даде отговори.

Той обясни, че е разбрал от медиите за абсурдната ситуация, при която подподизпълнител на фирма „Щрабаг” продава павета от пловдивските булеварди. Търговецът бе заявил, че тези павета са строителни отпадъци и земни маси от „Руски” и „6 септември”, които остават собственост на фирмата, съгласно договора.

Кметът потвърди, че има и такива гранитни елементи, които се депонират в сметищата.

„Всяко паве, което може да се използва повторно бива прибирано на съхранение. Тези, които са с цимент, бетон или не са здрави – биват изхвърляни”, обясни Тотев.  Той разказа, че имало ситуации, в които натоварените за изхвърляне гранитни останки са били взимани и изсипвани в дворове, вместо на сметището. След това ги дялали и ползвали или продавали.

Относно паветата, които бяха пуснати за продажба от „Мар Рум” ще бъдат проврени. Ако се окаже, че тези павета са годни, фирмата изпълнител на обектите „Щрабаг” ще трябва да заплати стойността на количествата.

Всички здрави павета се съхраняват в няколко депа в Пловдив. Едното е общинско в село Ягодово. То обаче не може да побере всички гранитни елементи. Поради тази причина във фирмите, които работят по улиците и булевардите с павета, ги съхраняват. Всеки камион бива измерван преди да бъде депониран и те се водят на отчет.

Пълен абсурд! Фирма май си взе тонове павета от „Руски” и „6 септември”, пусна ги за продажба СНИМКИПодподизпълнител на „Щрабаг” твърди, че всичко е законно, след това обаче смени версията си

Вижте повече във ВИДЕОТО: