Впечатляващо тържество за 100-годишнината от основаването на  начално училище „Христо Ботев“ се състоя в двора на школото.  Десетки деца, родители, бивши възпитаници и преподаватели сътвориха истински празник, дни преди паметната дата на патрона си.

Един от най-трогващите моменти бе когато директорът Иван Пенев, който е и ученик на училището, което ръководи вече 20 години, поднесе букет на първата си учителка г-жа Елена Николова.

Сред гостите на празника бе и зам.-кметът Георги Титюков, районният кмет Ральо Ралев, депутатът Борис Ячев и други изявени личности.

Директорът благодари на всички и каза, че основната грижа на екипа на училището е децата да са не само добре образовани, но и добре възпитани. Той не пропусна да изтъкне, че училището е в челните места с резултатите на външните оценявания. Пенев бе удостоен с плакет от Народното събрание по случай големия празник.

Ася Николова, директор на Национален музей „Христо Ботев” в град Калофер, подари на училището портрет на големия революционер. Тя каза, че за историята 100 години са нищо, но за децата са опит, знания и дръзновение.

„Нека децата вярват, че свободата е всесилна, защото само свободният човек може да твори“, каза Николова.

Децата повдигнаха патриотичния дух, като направиха изключителен рецитал на написани от ученици от четвърти клас стихотворения и есе за Ботев. В програмата личаха  солови изпълнения, модерни танци и театрална постановка. Фолклорен състав „Елика“ завърши празничната програма.

Историята на училището е свързано с бежанците от Одринска Тракия, които се преселват в Кършияка след Балканските и Първата светна войни. Школото в началото е било филиал на „Хр.Г.Данов”, като то е разполагало с 5 класни стаи. През 1918 година училището се обособява като самостоятелно и приема за свой патрон Христо Ботев. Най-много ученици то е имало през 60-те години, като рекордът е 795 деца.

Възпитаник на училището е сегашният директор Иван Пенев, а сред известните пловдивчани, минали през него са актьорът и  Кирил Варийски и големият ни гимнастик Йордан Йовчев.