Окръжният съд в Пловдив ще гледа в понеделник делото за отстраняването на кмета Иван Тотев от длъжност, съобщиха от Съдебната палата под тепетата. Оттам обявиха още, че Окръжният съд е прекратил производството по делото, с което Иван Тотев е поискал да му се намали определената мярка за неотклонение - парична гаранция в размер на 20 000 лева. Причината е, че Тотев е оттеглил жалбата.
Припомняме, че искането на СГП за отстраняването на кмета е, че 90% от свидетелите са в професионална зависимост от него и са служители на общината.
Ето и цялото съобщение на Прокуратурата, с което иска отстраняването на градоначалника:
Софийска градска прокуратура внася в Окръжен съд - Пловдив искане за отстраняване от длъжност кмета на община Пловдив - Иван Тотев. На 10.01.2017 г. СГП привлече Тотев като обвиняем за престъпление по служба, от което са настъпили значителни вреди за общината в размер на 1 000 000 лв. и случаят е особено тежък - престъпление по чл.282, ал.3, пр.1, алт.1, във вр. с ал.2, пр.2 във вр. с ал.1 от НК.
На базата на събраните доказателства и от повдигнатото обвинение по отношение на Иван Тотев, прокурорът счита, че са налице предпоставките на чл. 69, ал.1 от НПК за налагане на мярка за процесуална принуда - „Отстраняване на обвиняемия от длъжност”.
Според прокурора е налице първата предпоставка, визирана в горепосочения текст от НПК, а именно - обвиняемият да е привлечен към наказателна отговорност за престъпление от общ характер, както и че то е извършено във връзка с работата му (обвиняемият Тотев е кмет на община Пловдив и е възложител по смисъла на чл. 7, ал. 1, т. 1 от ЗОП).
Съществува и друга предпоставка за искането за отстраняване на Тотев от длъжност - наличието на достатъчно основания да се счита, че заемането на поста кмет на община Пловдив ще създаде пречки за обективно, всестранно и пълно изясняване на обстоятелствата по делото.
В подкрепа на това твърдение са следните аргументи: Лицата, които предстои да бъдат разпитани по делото, се намират в пряка йерархична зависимост от Тотев, която би повлияла върху събирането на доказателства по настоящото производство.
Може да се направи и извод, че такава зависимост съществува и по отношение на вече разпитаните по делото свидетели. Сред тях са и служители на общината, които са били назначени за членове на комисията по Закона за обществените поръчки (ЗОП) по проведените процедури. За тях отново може да се направи извод, че биха допълнили показанията си, ако не са в пряка йерархична зависимост с Тотев.
Иван Тотев бе привлечен като обвиняем за това, че в периода 30 април – 17 ноември 2014 г. в град Пловдив, като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – кмет на община Пловдив и като възложител на обществени поръчки, е нарушил служебните си задължения по повод изграждане на „Зоокът” – град Пловдив.
Процедурата е проведена като пряко договаряне с изпълнителя в нарушение на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Освен това тази процедура е проведена без да е одобрен идеен инвестиционен проект към момента на откриването й и не е била одобрена количествено–стойностна сметка за проекта. Не е бил изготвен комплексен доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект със съществуващите изисквания на строежите и не е било издадено разрешение за строеж. Тези изисквания на закона не са били изпълнени и към момента на сключване на договора за строителство на „Зоокът“ –Пловдив с изпълнителя - „Запрянови 03” ООД. Това Иван Тотев е направил с цел да набави облага за търговското дружество в размер на 1 000 000 лв. В този размер е и щетата за община Пловдив.
Досъдебното производство по случая е образувано на 03.11.2016 г. от Окръжна прокуратура – Пловдив. С постановление на главния прокурор от 15.11.2016 г. е разрешено разследването да се проведе извън района на съда, компетентен да разгледа делото, и е разпоредено СГП да осъществява ръководство и надзор върху досъдебното производство.
Видео по темата в обзора за деня: