5,6 по Рихтер разтърси в 2.11ч. нощес Русе и Северна България. Епицентърът се оказа на 153 км от Букурещ в Румъния, но напомни на българите фаталния трус във Вранча на 4 март 1977 г., който взе жертви и у нас.

Епицентърът е на 145 километра северно от Букурещ до град Фокшани, който е с население от 106 хиляди души в района на Вранча. Дълбочината му е 94 километра. Трусът се усети и по високите сгради на Пловдив, София и Варна, сигнализираха читатели на TrafficNews.bg Според карта трусът в Пловдив се е усетил и той най-вече по високите етажи.  Очаква се вторични трусове да има в следващия месец

 На 15 септември 168 часа направи обстоен преглед на земетресенията на Балканите, които много зачестиха напоследък и се обърна към учените с молба за прогноза. Ето текста: Почти целият Балкански полуостров бе разтърсен от серия силни земетресения, единствено България регистрира по-слаби люлеения в Дряново и около Гоце Делчев. През последните 2 седмици в Средиземноморието общо има над 780 земетресения, което е двойно повече от обичайното. Данните са на Средиземноморския сеизмичен център. От тях 80% или към 630 са на Балканите.

Това е доста над средното ниво, коментира проф. Бойко Рангелов от Минно-геоложкия институт. Дали това би довело бедствия у нас? Според експертите конкретно в тази ситуация страната ни е закътана, защото се намира във вътрешната част между всички тези контактни зони на отделните микроплочи. На наша територия земната кора е по-раздробена Това ни прави остров на стабилност.

В Румъния, Гърция и Турция сеизмичната активност е много пъти по-висока от тази в нашата страна. Освен това специалистите твърдят, че няма как трусът, станал преди дни в Скопие, автоматично да събуди огнище в София. "Активизацията в един район може да предизвика активизация в друг, само че в много големи интервали от време Нашите изследвания за Балканите показват, че ако има връзка между отделните сеизмични огнища на силните земетресения, то това може да бъде в рамките на десетки и стотици години", заяви проф. Бойко Рангелов от Минно-геоложкия институт.

"Леглото първо се клатеше леко, после спря, след което се заклати по-силно", гласи друг коментар на румънец. 

 Още за труса ТУК

TrafficNews.bg