Преди броени дни министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова призна, че набелязаните мерки срещу битовата престъпност не са сработили. Усилията на полицията очевидно не са ефективната мярка за справяне с битовата престъпност. Нашата философия, нашата концепция за борба с битовата престъпност е, че всички институции в държавата трябва да си свършат работата, трябва да изпълнят своите функции, които имат отношение към битовата престъпност, за да имаме ефект, който да ни кара, да се чувстваме по-спокойни“, заяви Бъчварова.
В това отношение община Раковски е няколко крачки напред, тъй като не разчита само на полицията, а влага ресурс, за да осигури ред и спокойствие в общината. Резултатите не закъсняват – за първите 6 месеца от годината на територията на общините Раковски и Белозем с прилежащите им села има регистрирани общо 23 домови кражби.
Сника: kmeta.bg
- Г-н Гуджеров, на фона на ширещата се битова престъпност в страната, община Раковски изглежда едно доста спокойно място. На какво се дължат добрите ви показатели?
- От 1 януари общината работи по съвместен проект с пловдивската охранителна фирма TRAFFIC. За първи път от доста време насам в различните места на общината се осъществява постоянен контрол. Служителите на фирмата следят за различни нарушения на Наредба № 1 – за опазване на обществения ред, неправилно паркиране, незаконни сметища , битови отпадъци по тротоарите. Имаме споразумение и по социалната програма на компанията. Всеки кмет на селата от общината е определил самотноживеещите хора и служителите на TRAFFIC с приоритет ги охраняват и обгрижват безвъзмездно в рамките на сключения договор.
-Общината няма ли възможност сама да изгради такова звено, вместо да плаща на частна фирма?
- Към момента ние нямаме такива възможности. Охранителната фирма подлежи на лицензионни режими, разрешителни за радиочестоти, трябва да има оперативен център за видеонаблюдение, специални автомобили, вадят се разрешителни за оръжие и пр. Не на последно място е важно да имаш ноу хау - да знаеш как да подходиш към конкретния проблем. Добрите резултати идват, когато имаш партньор, който има концепцията, техниката, опита и кадрите. Аз лично не смятам да откривам топлата вода.
- Как жителите на общината приемат съвместната ви инициатива? Не смятат ли, че след като има полиция, е излишно да се плаща и за частна охрана?
- Това само опозицията може да го каже. В действителност имаше намеци в тази посока. Но когато направихме презентация и отчет на дейността , дори и те останаха впечатлени. Още повече , че тези кампании „ SOS! Час внимание”, които правим по населените места, идват точно на място. Обръща се внимание на възрастните хора. На пръв поглед не е кой знае какво, но вие ми кажете, когато един възрастен човек ще се вдигне и ще отиде да си направи преглед при общопрактикуващ лекар, кога ще си направи кръвни изследвания, или ще си измери кръвната захар? Това са неща от които всеки има нужда. Да не говорим, че много хора трудно биха могли да си го позволят.
Освен това полицията вече няма възможност да охранява обекти със сигнално охранителна техника.
- Бихте ли предложили вашия опит и на други кметове?
- Спокойно бих посъветвал всички мои колеги да помислят в тази насока. С МВР имаме подписана обща работна карта за действие. Днес например имахме одит от министерството, които останаха изключително доволни от постигнатите резултати. Работим на много добро ниво с полицията. Разбира се, всяка община има различни ресурси, но трябва да подпомогнат служителите на МВР. Разбира се, ако има съвместни патрули, нещата биха били още по-добре.
- Всъщност сега общината плаща ли повече за охрана?
- Не е въпрос само на цифри. Преди общината не е плащала, но не е имало и охрана. Нямало е кой да контролира за спазването на наредбата, а така редът трудно се поддържа. Остава да разчитаме на кметовете по населени места, които буквално започваме да превръщаме в шерифи. А от това няма нужда, това не е тяхната задача.
- Тайна ли е цифрата , която плаща общината на TRAFFIC?
- Никоя цифра, която общината плаща не е тайна. Плащаме около 5 000 лева на месец. Според направения анализ разходите, които спестяваме от охранителни услуги на различни общински обекти, които сме плащали и добавим приходите от глоби, като теглим чертата балансът е положителен. Сега обаче имаме 24 - часов патрул, който изминава около 7 000 километра на месец и всички дейности, които вече изброих.
Парашкева Иванова,TrafficNews.bg