Професор по детска хирургия от Индия вече повече от седмица дава своя принос в лечението на български деца. Това става в Клиниката по детска хирургия към УМБАЛ „Св. Георги” в Пловдив, на която проф. д-р Девендра Гупта е гост. От пристигането си досега д-р Гупта е провел консултации с родните детски хирурзи по случаите на над 15 деца, родени с вродени аномалии. Обсъдени са случаите на 4 вече оперирани новородени, за да се прецени как най-добре да се продължи лечението им, за да се гарантира пълното им възстановяване.

Индийското светило е взело участие в няколко изключително сложни операции на момченца с хипоспадия – специфична аномалия, при която изходът на уретрата на децата не е на върха на пениса. „Става дума за много трудни операции, висш пилотаж в детската хирургия, при който всеки милиметър има значение”, обясни началникът на Клиниката по детска проф. д-р Пенка Стефанова.

Проф. д-р Гупта, който е ръководител на Индийския институт по медицински науки в Ню Делхи, е останал с добри впечатления както от клиниката, така и от Пловдив. Изнесъл е лекция пред медицински студенти, като е започнал с основата – защо човек се захваща с медицинската професия, какво го тласка натам. Той неколкократно подчерта, че в детската хирургия място имат само хората, които са отдадени и искат да помагат на децата.

Посочи, че трябва да се дават повече възможности за младите и посветени на професията хора, за да не бягат те в други държави. Като една от мерките, които от организацията на асоциациите на детските хирурзи предвиждат, са 3-месечни специализации в най-големите центрове за детска хирургия по света. Там младите медици ще могат да натрупат знания, които впоследствие да приложат в родните си страни.

Проф. д-р Гупта обясни, че само 2 процента от новородените деца са с вродени аномалии, а едва при 0,1 процент има нужда от спешна оперативна намеса, за да не се стигне до смърт на бебето. Въпреки това медици не достигат в световен мащаб – не достигат хирурзи, сестри, технически персонал. Това е едно от предизвикателствата пред организацията, която той оглавява. Освен това налице е и друг сериозен проблем – че едва 10 процента от децата по света имат достъп до детска хирургия, при която се прилагат най-новите технологични достижения. В райони като Южна Африка такава специализирана медицинска помощ няма и за съжаление смъртността е по-голяма.

Индийският хирург изказа мнение, че България се нуждае от специализирана детска болница. Причината – в едно такова заведение ще работят само хора, които са с по-специално отношение към децата, по-отдадени на тях, и фокусът ще е само върху младите пациенти. Ако страната ви не започне изграждането на такава болница скоро, то тя ще изостане в това отношение, обясни той, посочвайки, че са нужни 20-ина години, за да може персоналът в такова заведение да развие уменията си и да заработи наистина ефективно.

Очаквайте подробности за случаите, по които хирургът е работил в Пловдив!

TrafficNews.bg